Právník, co porazil vládu, radí: Dejte to k soudu

Ondřej Dostál se v průběhu pandemie nového koronaviru stal asi nejcitovanějším právníkem v médiích. Bývalý advokát PwC Legal, dnes konzultant a učitel, donutil vládu změnit způsob, jakým vyhlašovala omezující opatření. Babišův kabinet totiž uprostřed krize změnil taktiku a začal postupovat tak, aby nemusel ochromeným podnikatelům nahrazovat vzniklou škodu. „Vítězství mé žaloby je důležité, protože prokázalo, že rozhodnutí ministerstev lze přezkoumávat u soudu. Stát nemůže při tak zásadních zásazích do práv občanů zůstávat bez kontroly,“ říká Dostál.

Vyšli jsme z toho zdravotně dobře, ale ekonomicky katastrofálně. A teď se covid zneužívá jako zástěrka pro finanční injekce, které se světovou pandemií nemají nic společného. To jsou jen dva z výroků, které Ondřej Dostál během rozhovoru pro Neovlivní.cz pronese. Přední expert na medicínské právo před pár měsíci porazil u Městského soudu v Praze ministerstvo zdravotnictví i s jeho zástupem právníků. Co ho k žalobě vedlo a jak vidí situaci v Česku dnes?

Expert na zdravotnické právo Ondřej Dostál. Foto: Archiv OD

Neo: Můžete shrnout podstatu vaší žaloby?

Primárně šlo o to, že to nebyla opatření vlády, ale ministerstva. A to je špatně. Moje věcná kritika postupu vlády byla, že stát v této epidemii ignoroval svoje vlastní připravené postupy, tedy takzvaný pandemický plán. Ten mu velel začít s těmi opatřeními již koncem ledna stejně jako v jiných úspěšných zemích. Plán má šest fází – zelené, oranžové a červené – a do těch červených jsme se nepochybně dostali už ve chvíli, kdy se nemoc kromě Asie objevila i v Evropě.

Tehdy můj bývalý děkan, poslanec ODS Bohuslav Svoboda, napsal interpelaci, ve které se vlády ptal, proč se nic nedělá. Označili ho za panikáře. Pak šest týdnů nedělali nic. A pak se najednou vláda zbláznila, vyhlásila nouzový stav a zavřela ekonomiku. A zhruba po týdnu si všimli, že v krizovém zákoně je paragraf 36 o tom, že jakékoliv škody, jež vzniknou opatřeními vlády, bude muset stát zaplatit. Dumali a dumali a vymysleli, že opatření přehodí do režimu zákona o ochraně veřejného zdraví vydaného ministerstvem zdravotnictví. Tam náhrada škody v zákoně garantovaná není. Čímž, lidově řečeno, vydrbali s chudáky malými podnikateli.

U soudu jsem uspěl, protože ta operace byla takto ukázkově účelová. Městský soud konstatoval, že ministerstvo zdravotnictví nemá kompetenci vydat krizová opatření. To musí dělat vláda, jejíž rozhodování přezkoumává Poslanecká sněmovna.

Neo: Už je ten rozsudek pravomocný?

Ministerstvo podalo kasační stížnost, která ale nemá odkladný účinek.

Neo: Mohou tedy firmy žádat o kompenzace za omezení, která vláda vyhlásila?

Ano, tam, kde to vydávala vláda podle krizového zákona, to znamená před 23. březnem a po 27. dubnu, tam si lze požádat ministerstvo financí o kompenzaci. Tedy pokud se jich podnikatel nevzdal, protože některé ty dotační tituly pro firmy během pandemie obsahovaly ujednání, že když vezme dotaci, vzdává se nároku na kompenzaci. Což je fér.

Pokud to dají k soudu, ten bude rozhodovat, jaká část škody vznikla protiepidemickými opatřeními vlády a jaká přirozenou cestou. Tedy například cestovní kancelář, která vozila turisty do Itálie, bude poškozena stavem věcí i bez opatření, protože do Itálie by stejně nikdo nejel. Naopak mám-li automatickou myčku na auta, jejíž provoz byl pár dnů z neznámého důvodu zakázán vládou, tak tam bych žádat o odškodnění mohl.

Proč je třeba politiky hlídat? A proč je nezbytné se ozvat, když se děje něco, co je špatně? Čtěte v letním speciálu Neovlivní.cz. Objednávat můžete ještě pár dní ZDE:

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj náhledové foto: Archiv Ondřeje Dostála

Text vznikl za podpory Nadačního fondu rodiny Orlických