Detaily z Babišova auditu: Stoprocentní korekce

Získali jsme detaily z auditu, který Brusel vypracoval kvůli střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše. Auditoři s definitivní platností konstatovali, že politik porušuje české i evropské zákony, protože se svého holdingu Agrofert zbavil jen na oko. Podle zprávy tedy kvůli přijde Česká republika o stovky milionů, které Agrofert neoprávněně získal.

Finální zpráva Bruselu podle informací Neovlivní.cz v podstatě kopírují původní zjištění z auditu, který Evropská komise poslala do Prahy před prázdninami. Česká republika k letní verzi připravila své připomínky a současný text už je – co se týče verdiktu “Vinen” – konečný.

Brusel drtivou většinu zásadních připomínek Prahy odmítl. Licitovat se už může jen ohledně konečné částky, o kterou kvůli svému premiérovi Česká republika  přijde.

“Je tam uvedena stoprocentní korekce kvůli střetu zájmů. Další částky se týkají chybných dotací například pro Lovochemii, lihovarnický podnik Ethanol Energy a Cereu a slavnou inovační linku na toastový chleba Penam,” uvedl pro Neovlivní.cz zdroj obeznámený s auditem.

Stoprocentní korekce je nejvyšší možný trest. V překladu to znamená, že unie neproplatí z dané dotace ani korunu. Jde o peníze, které už Agrofert obdržel na dotacích a unie je měla České republice proplatit. Podle verdiktu komise je nyní zaplatíme my všichni z národního rozpočtu.

Andrej Babiš si to ale zjevně nemyslí, protože v uplynulých hodinách opakovaně na komisi zaútočil. Trvá na tom, že v žádném střetu zájmů není a žádné zákony neporušuje. O verdikt se tak bude Česká republika podle něj soudit, podle expertů ale nemá příliš šance na úspěch.

Celková suma, o kterou se hraje, je kolem půl miliardy korun. Část se týká jen prohřešku kvůli střetu zájmů, ta je vyčíslena na 282 milionů korun. Zbývající je za chyby u konkrétních dotací, kvůli nimž auditoři odmítli proplatit další desítky milionů.

Střet zájmů českého premiéra konstatovali nejprve právníci komise, a to už na konci loňského roku. Brusel si pak objednal detailní audit.  I ten střet zájmů potvrdil.  A do třetice zní shodně i finální zpráva.

“Andrej Babiš je osobou, která profituje z hospodaření Agrofertu. Opatření, kdy vložil holding do svěřenského fondu, jsou nedostačující. Ovládal jej skrze své rodinné příslušníky a manažery,” potvrdil hlavní závěry zdroj obeznámený s auditem.