Dobré zprávy v éře koronaviru. Díl II.

Navzdory krokům Babišovy vlády můžeme v éře koronaviru přinášet i dobré zprávy. Soukromé firmy zčásti začaly suplovat roli státu: dovážejí ochranné pomůcky do nemocnic, nabízí kapacity pro výrobu roušek, své technologie a pomoc s komunikací. Nebo jde “jen” o vzájemnou solidaritu: Lidé jezdí nakupovat seniorům, studenti nabízí hlídání dětí a jejich domácí výuku.

V den, kdy vláda udělila výjimku galanteriím a obchodníků s látkami, stály před těmito obchody často hodinové fronty. Lidé si začali šít sami roušky, které jim stát nedokázal zajistit. Šili nejen pro sebe, ale pro příbuzenstvo a také pro nemocnice a domovy pro seniory. Vláda Andreje Babiše totiž nechala tu nejohroženější skupinu – seniory – napospas.

Rouškovník. Lidé jej vyrobili v na Hradecku. Zdroj: Twitter @talin_ba

Na Hradecku dokonce v jedné vsi lidé připravili rouškovník, kde jsou ústenky k dispozici těm, kteří si je ušít neumí.

V regionu funguje facebooková stránka Hradec šije,  kde se koordinuje šití roušek od místních lidí. “Prosíme vás, ušité roušky přineste do Krapice na Masarykově náměstí, kde si zároveň můžete zdarma vyzvednout materiál, nenoste je sami do nemocnice, mají tam teď spoustu jiných starostí, ušetříte jim práci,” píší organizátoři.

Přidaly se i velké firmy jako třeba textilka Evona Chrudim, která přerušila výrobu prádla a pyžam a šije pouze roušky. Zdarma.  “Cítili jsme potřebu pomoci našim spoluobčanům, proto jsme na sebe převzali odpovědnost státu a 17.3. spustili projekt ” PRO CHRUDIM ROUŠKY ZDARMA.“,” píše firma na svých webových stránkách

A šije třeba i bývalá první dáma Dagmar Havlová nebo zpěvačka Lucie Bílá, původně vyučená švadlena. Obě nahrazují stát v dodávkách hlavně pro nemocnice.

“Z celého srdce vám děkuji za obrovskou vlnu empatie, zájmu a nabídku nezištné pomoci se zajištěním roušek. Jsem hrdá na své spoluobčany, kteří se v těžkých chvílích umí zmobilizovat, držet při sobě a ochotně pomoci potřebným. Přišlo nám do Nadace nepřeberné množství nabídek, ať již se šitím, stříháním či žehlením roušek, ale i s jejich rozvozem, nebo nabídky látek,” píše Dagmar Havlová na svém facebooku, kde hledá další švadlenky.

Herec Jiří Mádl propůjčil svou tvář stránce Pomoc sousedům, která vyzývá k obstarání nákup§ seniorům, aby nemuseli chodit do obchodů. S odkazem na starou předvolební kampaň dnes Mádl burcuje lidi sloganem: “Zachraň bábu, zachraň dědka”.

Osamělí senioři navíc mají problém se v současné situaci vyznat. Často si navíc nevědí rady, jak získat třeba roušku, kterou už si nedokáží ušít sami. V Praze byla pro tyto účely zřízena speciální linka, za níž stojí organizace Život 90.

“V této mimořádné situaci jsme schopni také podat základní informace a potřebné kontakty ohledně COVID-19,” stojí na stránkách Život 90, které seniorům slibují i pomoc s vyzvednutím léků v lékarně či obstaráním nákupu.

A pro seniory spouští veřejnoprávní televize od příštího pondělka nový program ČT3 “Důvodem je především snaha pomoci nejohroženější skupině – starším lidem, kteří jsou v této době nuceni zůstávat doma. Stanice bude svým laděním klidnější a podávání všech informací bude přizpůsobené seniorům.” uvádí Česká televize.

Pomáhá i vietnamská komunita, jejíž obchodníci jako první začali nosit v Česku roušky. V řadě regionů nabízejí pomoc při výrobě roušek, někde zase dodávají zdarma občerstvení pro zdravotníky. Například ve Vestci u Prahy, kde místní Vietnamci zdarma vyrábějí roušky s antibakteriální ochranou.

 

Další díly Dobrých zpráv sledujte na Neovlivní.cz. Již brzy.