Dobré zprávy v éře koronaviru. Díl III.

I v éře koronaviru existují dobré zprávy. Soukromé firmy zčásti začaly suplovat roli státu: dovážejí ochranné zdarma pomůcky do nemocnic, nabízí kapacity pro výrobu roušek, své technologie a pomoc s komunikací. Nebo jde “jen” o vzájemnou solidaritu: Lidé jezdí nakupovat seniorům, studenti hlídají děti a nabízejí domácí výuku.

To, že roušky šijí všichni, kdo to aspoň trochu umí a mají doma šicí stroj, to jsme popsali v minulém díle. Dnes přidáváme další českou firmu, která šije pro lidi ze svého okolí zdarma.

Je to havlíčskobrodská společnost Pleas. Místní politici jejich roušky v minulých dnech začali doručovat lidem až domů do schránek. “Do každé domácnosti doručíme dvě bavlněné roušky. Jsem si vědomi toho, že jich občané mají nedostatek. Touto cestou bychom jim chtěli pomoci. Roušky postupně distribuujeme tak, jak je dostáváme od havlíčkobrodské textilní firmy Pleas, čímž jí moc děkujeme,” citoval starostu města Jana Tecla Deník.

Zlínská společnost FOR JOB PROTECT zase věnovala 1800 kusů těch nevýkonějších respirátorů FFP3, která vláda neumí sehnat, tamním nemocnicím. Tisíc jich šlo do krajské nemocnice Tomáše Bati, 500 do kroměřížské nemocnice a 300 do nemocnice EUC. Jejich celková cena je 600 tisíc korun.

“Podnikatel tady není od toho, aby suploval stát, ale tohle je přesně situace, kdy cítím, že prostě musím pomoci. Zajištění a ochrana lékařů a sester je v současnosti nejdůležitější obranou v boji s koronavirem. Ta nemoc změní svět, pokud se tak již nestalo,“ komentoval své rozhodnutí za firmu její majitel Karel Mišurec.

Červené srdce Takhle vypadají avizované roušky z látky určené na skautské krojové košile, které šije skautský obchod junshop.cz. Míří mimo jiné do léčeben dlouhodobě nemocných a do domovů seniorů. Zdroj: Twitter Skaut

Zakladatel firmy Prusa Research připravil pro ministerstvo zdravotnictví zdarma 10 tisíc 3D ochranných štítů.  Kromě toho spolu s majitelem on-line potravin Rohlík.cz Tomášem Čuprem sponzorují sdílená kola. “Protože jsme usilovně přemýšleli o tom, jak omezit pohyb v MHD, rozhodli jsme se, že s Tomášem  Čuprem  zasponzorujeme projekt sdílených kol Rekola. Ty jsou nyní po celé zemi na dobu dvou týdnů k dispozici všem zcela zdarma,” píše na svých stránkách Průša.

A pomáhají podle očekávání i skauti. Na výrobu roušek pro léčebny dlouhodobě nemocných a do domovů senitorů využili látky určené na skautské krojové košile. “Roušky mají i speciální edici – junshop.cz využívá zbylé lemovky na skautské šátky a tato připomíná náš slib sloužit Pravdě a Lásce. První várka odjela mimo jiné do Staříče a Červené Vody,” napsali skauti.

Zapojit se slíbili i miliardáři. Daniel Křetínský a Patrik Tkáč, kteří věnovali Česku a Slovensku, zveřejnili částku 215 milionů, která má jít na ochranné pomůcky. Penta Marka Dospivy pak slíbila 400 milionů, část jde na investice do jejích lékáren a zdravotnických zařízení.

Seznam Iva Lukačoviče zase nabízí firmám reklamní prostor v hodnotě sto milionů korun v rámci programu Nenecháme vás v tom, který má pomoci tuzemské ekonomice.

Nevíme úplně přesně, jestli je to dobrá zpráva. Každopádně podprsenková firma Astratex ze svěřenského fondu Andreje Babiše ještě v sobotu na webu nabízela set na výrobu domácí roušky za 69 korun. Po rozkliknutí nabídky slibovala, že peníze půjdou na charitu. Poté, co se kolem “pomoci” firmy strhla vlna kritiky na sociálních sítích, premiérova firma nabídku stáhla.

Zde je původní nabídka: