Dokument: Co píše NÚKIB ve svém varování před Huawei

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost vydal výstrahu před používáním softwaru i hardwaru společností Huawei. „Používání těchto prostředků představuje bezpečnostní hrozbu,“ píše se mimo jiné v průvodní zprávě úřadu. Deník Neovlivní.cz o rizicích spojených s čínskou psal už téměř před dvěma roky. A znovu letos v září, kdy jsme exkluzivně přinesli informace z bezpečnostní komunity o schůzkách expertů s politiky, jejichž cílem je přesvědčit je, že jde o skutečně vážný problém. Nyní vám předkládáme, k jakým závěrům dospěl NÚKIB.

Bylo to v dubnu 2017, když jsme v magazínu Neovlivní.cz publikovali unikátní rozhovor s člověkem, který toho o kyberbezpečnosti ví jako málokdo. Roky se pohybuje na pomezí státní správy a byznysu. Spolupracuje s tajnými službami, zná hackery a přístup státu k oblasti IT. Svoji identitu ze všech těchto důvodů nechtěl zveřejnit.

V jedné části rozhovoru, který se týkal nedostatečného zájmu politiků chránit soukromá data občanů, expert řekl: „Jednali jsme (s politiky, pozn. red.) například o riziku, které se s námi táhne už dlouho, je totálně podceněné a jmenuje se Huawei. Je to čínská firma, která podléhá přímo čínské vládě a podle zpravodajských poznatků také přímo vojenské rozvědce. Riziko spočívá v tom, že Huawei v České republice nastavil takovou cenovou politiku, aby se dostal ke všem operátorům. Což se mu skutečně podařilo. Takže dnes jsme v situaci, kdy jsou mobilní sítě kompletně obhospodařovány zařízeními značky Huawei.“

A na otázku, proč bychom se měli bát víc zařízení od firmy Huawei než toho identického od firmy Apple, odpověděl: „Apple jako americká firma je naším spojencem, kdežto o Číně bych to tak úplně netvrdil. V lepším případě to je obchodní partner. Každopádně už ta jejich snaha o proniknutí na český trh byla tak úporná, že to vyvolává přinejmenším velké otazníky o jejich motivaci. (…) Jeden vysoce postavený manažer telekomunikační společnosti mi to tehdy popsal tak, že mu zástupce Huawei sdělil: Přines nám jakoukoli konkurenční nabídku a my ti ji cenově podsekneme o dvacet procent. Čili z toho usuzuji, že Huawei vůbec nešlo o to, za kolik prodají. Jim šlo o to, se tam dostat.“ (Celý rozhovor naleznete zde ».)

Tažení čínské společnosti jsme se v následujících měsících nadále věnovali. A letos v září jsme zveřejnili zprávu o zákulisních schůzkách, jejichž cílem bylo přesvědčit ministry, aby zabránili firmě v účasti na vybraných veřejných zakázkách.

Upozornili jsme, že s Huawei spolupracují všichni tři mobilní operátoři. Že společnost dodala své telefony na Pražský hrad, a když prezident Miloš Zeman loni navštívil Čínu, jedna ze schůzek byla právě s ředitelem společnosti Huawei. A že Huawei prostřednictvím partnerů získala nově třeba obří zakázku na datové centrum strategické společnosti ČEZ, nebo zakázku za více než sto milionů na první etapu MPLS sítě od Ředitelství silnic a dálnic (více zde »).

O stanovisko jsme požádali vedení firmy, odpověděla mluvčí Magda Teresa Partyka: „Společnost Huawei funguje v České republice již více než 15 let. Pokud bychom udělali něco, co by nebylo správné, mělo by to již být zjištěno a řešeno. Nestalo se tak, a proto považujeme za zcela nepatřičné, aby naše rozsáhlé globální výsledky v oblasti bezpečnosti z posledních třiceti let ohrožovala nepodložená obvinění.“

Nyní firmě vystavil vysvědčení Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost. „K vydání tohoto varování nás vedly naše poznatky včetně poznatků z činnosti našich bezpečnostních partnerů a také zjištění našich spojenců. Hlavním problémem je právní a politické prostředí Čínské lidové republiky, ve kterém uvedené společnosti primárně působí. Čínské zákony vyžadují po soukromých společnostech působících v Číně mimo jiné součinnost při zpravodajských aktivitách, a tudíž pouštět je do systémů, které jsou klíčové pro chod státu, může představovat hrozbu,“ napsal ředitel NÚKIB Dušan Navrátil.

Celé varování NÚKIB přikládáme níže.