Dokument, kterým Krnáčová dovolila policii tři dny blokovat Prahu

Pro třídenní operaci, při níž během návštěvy čínského prezidenta v hlavním městě policie na mnoha místech bez varování a rozsáhle blokovala dopravu i možnost obyvatel pohybovat se volně po Praze, použily bezpečnostní složky velmi nestandardní postup. Získali jsme dokument, který posvětili úředníci z magistrátu vedeného Adrianou Krnáčovou.

Dva stručné úřední listy papíru jako “bianco šek” pro policii, aby si od 28. do 30. března na ulicích hlavního města dělala, co sama uzná za vhodné.

Cina-prezident_Ruzyne_Praha_uzavirky_policie

Neovlivní.cz nabízí dokument, kterým Odbor dopravních agend pražského magistrátu povolil zablokovat ulice po dobu návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, kterého v Česku hostil jeho protějšek Miloš Zeman.

Rozhodnutí definuje základní výčet lokalit, kterých se policejní manévry mohou týkat. V dovětku navíc uvádí: “…a veřejně přístupné účelové komunikace dle přiložených situací … v rozsahu: uzavírka komunikací dle požadavku Policie ČR.”

Dokument (autentická podoba na konci článku – pozn.red), schválený týden před čínskou návštěvou, vznikl na žádost policejního Útvaru pro ochranu ústavních činitelů. “Úprava v dopravní situaci je z veřejného zájmu únosná,” dospěli k názoru odpovědní činovníci z úřadu primátorky Adriany Krnáčové (ANO).

Podle expertů, které Neovlivní.cz oslovilo, bývá zákonný postup při státních návštěvách takový, že policie dostane povolení uzavřít přesně vyjmenovaná místa a části ulic, o která požádá. Navíc, informace o plánovaných uzavírkách je viditelně a předem zveřejněna, aby se na ni mohli obyvatelé v lokalitě připravit.

Cina-prezident_Hrad-Kalousek_uzavirky_policie

“V takovémto rozsahu jsem bezpečnostní opatření nezažila. Aby policie dostala pravomoc uzavřít libovolnou ulici, aniž by o tom Pražané byli předem informováni, to je neuvěřitelné. Navíc protokol čínského prezidenta přece musel trasy, po nichž se bude v Praze pohybovat, znát předem. Vidím to jako fatální selhání v informování jak ze strany policie, tak ze strany pražského magistrátu. Chystám proto v tomto smyslu interpelaci na ministra vnitra Milana Chovance,” reagovala na dotaz Neovlivní.cz opoziční politička Jana Černochová (ODS), členka bezpečnostního výboru Sněmovny.

Pokud by chtěly bezpečnostní složky zablokovat další místa ve městě nad rámec, udělat to podle zákona o policii smí, avšak jen v odůvodněných situacích ohrožení – například, když by se masový protestní průvod při demonstraci odklonil mimo původně nahlášenou trasu.

Během čínské návštěvy se pokoušeli třeba zástupci parlamentní opozice (na druhém snímku – pozn.red) dostat na Hradčanského náměstí v protilehlém rohu k Pražskému hradu. Neuspěli, policie veřejné místo prohlásila za “neveřejné” a zablokovala ho.
Cina_statni-navsteva_Uzavirka_Dokument-Praha-ORIGINAL