Dokument: Munici proti GIBS dodal Babišovi nejvyšší žalobce Zeman

Kvůli snaze trestně stíhaného premiéra Andreje Babiše ovládnout GIBS – policajty policajtů – se s nejvyšší pravděpodobností mimořádně sejde Sněmovna. Premiér dosud nebyl schopen vyargumentovat, co přesně provedl šéf GIBS Michal Murín tak zásadního, že ho chtěl do konce února z funkce odstranit. Premiérovi dodal munici až před dvěma týdny nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman v dopise, který si od něj Babiš vyžádal. Neovlivní.cz jej nyní přetiskuje.

Andrej Babiš nejprve vyzval šéfa GIBS k rezignaci. Když se Michal Murín vzepřel, poslal na jeho úřad mimořádnou kontrolu z ministerstva financí. Deník Neovlivní.cz již doložil, že premiér i ministerstvo financí nestandardním postupem při zahájení prověrky naplnili termín totalitní kontrola. Takový postup je v rozporu s pravidly Evropské unie.

Premiér nyní tvrdí, že Michal Murín ztratil jeho důvěru a je bezpečnostním rizikem. Deník Neovlivní.cz zveřejňuje dopis, který si Andrej Babiš vyžádal od Nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Žalobce v něm hodnotí Murína v podstatě stejnými slovy jako na veřejnosti Babiš.

“Jednání plk. MUDr. Michala Murína v konečném důsledku představuje bezpečnostní riziko jak pro činnost GIBS, tak i státní zastupitelství,” stojí například v dopise s datem 12. března.

Autenticitu dopisu potvrdil na dotaz Neovlivní.cz sám Pavel Zeman. Odmítá ale, že by dokument vznikl na politickou objednávku. “Ten dopis obsahuje v podstatě totéž, co jsem v minulosti napsal i panu Murínovi, když jsme řešili, jak zlepšit práci GIBS. Je to souhrn problematických věcí, kterými jsme se zabývali,” řekl Zeman.

Jestli budou Babišovi dodané podklady stačit k tomu, aby Murína mohl odvolat, to ale zdaleka není jasné. Jak sám říká žalobce Zeman, jde o starší věci a i přes slova o bezpečnostním riziku ani nejvyšší státní zastupitelstvo je neřešilo výzvou k Murínově odchodu.