Drahá data? Můžete si za ně sami, vzkazuje Čechům ministryně

Ministryně průmyslu Marta Nováková dospěla k závěru, že tuzemští operátoři mají tak drahá data proto, že je Češi málo využívají. Svým výrokem se tak zařadila po bok Mládkova náměstka Lubomíra Bokštefla, který Čechy posílal využívat mobilní data do Polska.

Ministryně průmyslu patří mezi členy kabinetu, kteří v rámci chystané personální rošády nemají svůj post ve vládě jistý. Nyní Novákova pronesla výrok, který její pozici ještě zhoršil.

Ministryně průmyslu Marta Nováková na jednání vlády. Foto: vlada.cz

Česká televize se jí zeptala, co říká výsledkům dTestu, které ukazují, že za dva roky se na poli mobilních dat nezlepšilo skoro nic. Ministryně Marta Nováková na to v poradu 168 hodin reagovala slovy: “Když budete prostě někomu pořád dokola opakovat: máme drahá data, máme drahá data, tak co uděláte, tak vezmete mobil, tak se nepřipojíte na internet přes data, ale budete hledat volnou wifinu. A tady jsme u toho. Čím méně se těch dat používá, protože se jim vyhýbáme, tak tím nepřispíváme k tomu, aby byla levnější. My potřebujeme změnit to klima v té společnosti také k tomu, aby ta data chtěli používat.”

Podobný výrok před dvěma lety pronesl i náměstek tehdejšího ministra průmyslu obchodu Lubomír Bokštefl. V internetové diskusi se jej čtenář zeptal, proč tu nejsou tarify srovnatelné například s Polskem. Náměstkova odpověď: “Chcete služby jako v Polsku – odjeďte do Polska.”

Vysloužil si za to ostrou kritiku premiéra Bohuslava Sobotky a důtku od ministra Mládka. Od té doby se nicméně ceny mobilních dat nezměnily. A i dnešní ministryně průmyslu je dle svých slov přesvědčena, že si za to můžou Češi sami.

Jak už jsme informovali, pod Novákovou se hýbe křeslo mimo jiné právě kvůli podobným výrokům. Jestli něco premiér Andrej Babiš nesnáší, pak je to špatný mediální obraz jeho členů kabinetu. Popsali jsme zde.