Drama kolem brněnské spalovny. Rozhodnou Babišovi politici

Primátorka Vaňková se svým náměstkem Kerndlem potřebuje politiky hnutí ANO, aby protlačili zrušení čtyřmiliardového projektu dalšího kotle městské spalovny odpadu.

Mělo už být dávno jasno, nakonec se ale včera ukázalo, že občanští demokraté v čele s primátorkou Brna Markétou Vaňkovou nemají dost politické síly, aby zastavili projekt rozšíření městské spalovny.


Městská spalovna v Brně Foto: SAKO

Netroufli si přitom projekt zastavit sami napřímo v radě, kde pro to hlasovalo 9 radních z jedenácti. A poslali jej do zastupitelstva. Navzdory původním počtům ale nemají občanští demokraté dost hlasů, jak vyplynulo ze včerejšího jednání zastupitelstva.

Vaňková nicméně získala čas, hlasování se přesunulo na příští týden. Do té doby musí sehnat chybějící hlasy.

“Teď přes víkend musí přesvědčit zejména lidi z hnutí ANO, kteří nejsou jednotní. Bez nich primátorka s náměstkem neuspějí. Část vládní koalice totiž naopak projekt podporuje,” popsal rozložení sil jeden z brněnských insiderů.

Projekt rozšíření spalovny byl původně vlajkovou lodí současné vládní koalice. V létě ale přišel obrat, jak jsme popsali v souvislosti se zveřejněnou kompromitující fotografií primátorky Vaňkové s bílým práškem. Následně právě Vaňková a její náměstek Kerndl rozhodli, že se projekt zastaví.

Právě náměstek Vaňkové, který má na starosti energetiku města, sehrál v zákulisí podle informací Neovlivní.cz klíčovou roli. Stejně jako ve většině byznysových rozhodnutí primátorky. Obrat v postoji vládců Brna přitom nemá podle oficiálních argumentů příliš logiku. Dokonce i opoziční Zelení totiž označují dopady na život Brňanů za pseudoargument.

“Za celou svou zastupitelskou kariéru jsem se ještě nesetkala s tím, aby se na něco tak intenzivně tlačilo a dělaly se kolem toho takové tajnosti. Zrušení tendru na výstavbu třetího kotle ve spalovně odpadu Sako Brno není ani v souladu s péčí řádného hospodáře, protože nevyužít skoro tři miliardy získané z modernizačního fondu je nezodpovědné. Ve finále mohou Brňané platit za teplo víc,“ reagovala zastupitelka za koalici Zelených a Žít Brno Jana Drápalová, která v minulosti seděla i ve vedení městské firmy SAKO.

Stopka pro rozšíření spalovny městské firmy současně otevírá dveře odpadovému byznysu miliardáře Daniela Křetínského. Jeho společnosti dávaly podle brněnských insiderů opakovaně najevo, že by se na likvidaci odpadu v Brně rády podílely. Bez toho, že bude městské SAKO alespoň zčásti ze hry, by na to ale nikdy nebyl prostor.

Pochybnosti o rozhodnutí brněnských radních a Vaňkové s Kerndlem budí i fakt, že nechali projekt postoupit až do fáze, kdy už byl vybraný dodavatel stavby nového kotle. Proč v případě pochyb nezastavili zakázku hned, to nikdo z radních Brna nevysvětlil.

Důvody by na to měli. Jak už jsme upozornili, na společnost SAKO má spadeno policie. Zatím byl v té souvislosti obviněn jen Milan Konečný z firmy Via Consult, která pro SAKO a další společnosti administrovala zakázky.

“Kriminalisté mi ale výslovně řekli, že je jim jde o zakázky SAKO Brno. Policie pracuje s podezřením, že řada z nich byla cinknutá,” uvedl pro časopis Neovlivní.cz už loni jeden z vyslýchaných brněnských podnikatelů.

Případ dozoruje Úřad evropského žalobce, konkrétně Radek Mezlík. Tedy žalobce, který původně ještě coby člen týmu olomouckého vrchního státního zastupitelství v Brně rozjížděl i kriminální kauzu Stoka. Na detailní informace je ale skoupý.

“Jako evropský pověřený žalobce se kauzou zabývám, ale dále věc nemohu komentovat,” citovali jsme loni jeho reakci na dotazy ohledně nové kauzy spojené s Milanem Konečným.

Každopádně už tehdy jsme popsali, že v řadě firem – včetně SAKO – vypukla po zatčení administrátora Konečného panika. Ukázalo se totiž, že policie disponuje hodinami odposlechů, které znejistěly řadu místních firem. I politiků.

A primátorka Vaňková se opakovaně nechala slyšet, že v případě pochybností má město zakázky skrečovat. Proč to neudělali hned, když policejní kauza spojená se SAKO je z loňského roku, to je zatím nejasné.

Zdroj náhledové foto: SAKO

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email