Druhá pětka ze sněmovny: Kdo nejvíc přiohýbá zákony

Deník Neovlivní.cz vytvořil seznam deseti nejvýznamnějších “přílepkářů” ve sněmovně. Tedy poslanců, kteří od začátku volebního období v roce 2013 předložili nejkontroverznější pozměňovací návrhy.

Přestřelka mezi vicepremiérem Andrejem Babišem (ANO) a poslancem Ladislavem Šinclem (ČSSD) nad podobou pojišťovací zákona » otevřela klíčové téma. Proč a v čím zájmu poslanci na poslední chvíli mění zákony.

V Poslanecké sněmovně bezpochyby působí řada zákonodárců, kteří jsou ochotni pomocí různých přílepků pozměnit návrh ve prospěch lobby. Je přitom obtížné rozpoznat, kdy své návrhy předkládají proto, že chtějí zákon zlepšit, a kdy jsou jen účelovými nástroji nejrůznějších skupin.

Nekorunovaným králem v tomto oboru je už léta poslanec ČSSD Milan Urban. Někdejšího ministra průmyslu často kritizují kolegové ve sněmovně či odborná veřejnost za to, že jeho návrhy vycházejí vstříc velkým firmám – například energetickému gigantu ČEZ či telefonním operátorům (více zde »)

Urban se na žebříčku deseti nejvýznamnějších přílepkářů umístil na prvním místě. Kdo skončil na příčkách 2-5, se můžete podívat zde ».

Druhou pětici otevírá poslanec hnutí ANO Ladislav Okleštěk. Jeho nejvýraznějším počinem byl pokus vpravit do technické novely zákona o odpadech pasáž, která výrazně zdražovala skládkování. Podle odborné veřejnosti šel přílepek na ruku příznivcům spaloven. “Připadá vám v pořádku, že k zásadní změně systému likvidace odpadů dojde kvůli podloudnému přílepku, který navrhl a předložil váš kolega Okleštěk?,” zlobil se během projednávání sociální demokrat Jan Birke. Koalice návrh nakonec stáhla.

Mimochodem, právě Birke skončil v našem žebříčku na osmé příčce. A v případě odpadů měl na věci svůj zájem: “Já jako starosta nebudu zvyšovat poplatky jen proto, že je tu nějaký umělý tlak.”