© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Fialova vláda zrušila elektronické pokladny jako nepotřebnou a zbytečnou zátěž pro podnikatele.
Elektronická evidence tržeb, vlajková loď Andreje Babiše v tažení proti všem podnikatelům, protože „všeci kradnú“, končí. Nová vláda Petra Fialy potvrdila své předvolební plány a EET včera zrušila.
Podnikatelé nyní mohou evidovat dobrovolně. Projekt EET Babiš prosadil ještě jako ministr financí v tehdejší vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD).
„V programovém prohlášení vlády jsme se zavázali zrušit EET, protože přináší zbytečnou administrativu podnikatelům, které souhrnně provoz a aktualizace pokladních zařízení stojí každoročně zhruba 1,5 miliardy korun. Když si k tomu přidáte celkový náklad na straně státu za zhruba půl miliardy korun ročně, nevidím žádný důvod v EET pokračovat. Tím spíše, že ze zákona smí evidovat pouze hotovostní tržby, kterých má být oproti bezhotovostním platbám v roce 2025 podle odhadů jen asi pětina. Logicky se tak postupem času hypotetický rozpočtový přínos EET pro státní rozpočet blíží nule,“ uvedl ke zrušení ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).
„Nepřineslo to žádné významné prostředky státu, podnikatelům vůbec ne, těm to peníze sebralo. Tento avizovaný krok v této době dá lidem jistotu a podnikatelům pomůže,“ dodal po jednání vlády premiér Petr Fiala (ODS).
Andrej Babiš původně tvrdil, že EET přinese do státního rozpočtu miliardy. Už po roce fungování se na projekt podíval Nejvyšší kontrolní úřad. A výsledek? Tvrzení ministerstva financí o výhodách EET nelze nijak ověřit. A stát navíc tají skutečné náklady na zavedení elektronických pokladen.
“Víte, co znamená 18 miliard? To jsou třeba platy zdravotníků a vybavení 18 nemocnic, nebo za to může být 140 škol a školek, nebo 280 kilometrů modernizovaných železnic, nebo pětistovka měsíčně navíc důchodcům nebo 900 dětských hřišť, nebo 2700 špičkových hasičských aut, nebo 4 500 měsíčně navíc pro učitele,” prohlašoval v reklamním klipu na zavedení EET příjemný mužský hlas.
Nejvyšší kontrolní úřad však viděl čísla ministerských úředníků zcela odlišně. Ve zprávě nezávislých auditorů státu k výsledkům Státního závěrečného účtu v roce 2018 se v kapitole příjmů státního rozpočtu u části DPH podrobněji věnují vykazovaným přínosům EET a kontrolního hlášení ze strany ministerstva financí.
A zvlášť NKÚ vypichuje fakt, že zástupci resortu sami nejsou schopni se shodnout na jednotlivých číslech . “Podle Ministerstva financí a Generálního finančního ředitelství bylo inkaso DPH v minulém roce ovlivněno zavedením kontrolního hlášení (od roku 2016) a postupným zaváděním elektronické evidence tržeb (od prosince roku 2016). V návrhu Státního závěrečného účtu je uvedeno, že kontrolní hlášení v roce 2017 způsobilo nárůst výběru DPH ve výši 4,2 miliard korun, ačkoliv podle Státního rozpočtu 2017 v kostce byl předpokládán výběr vyšší o 8,2 miliard. Naopak Konvergenční program ČR 2017 uvádí přínos kontrolního hlášení v roce 2017 pouhé 2 miliard. Podobné odlišnosti ve výši nárůstu výběru se vyskytují také u elektronické evidence tržeb. Podle Státního závěrečného účtu měl být nárůst výběru DPH díky EET ve výši 3 miliard, podle Konvergenčního programu ČR přineslo EET 4,5 miliard a podle důvodové zprávy k zákonu o EET mělo přinést v minulém roce 5,5 miliard korun.
Odhadované dopady zaváděných opatření se v jednotlivých dokumentech ministerstva financí významně lišily. Věrohodnost těchto údajů je diskutabilní, protože v materiálech jsou zveřejňovány rozdílné hodnoty, u nichž není vysvětlena metoda jejich výpočtu a nejsou podloženy ani analýzou konkrétních dat,” výslovně psali auditoři NKÚ.
Zmatená čísla ministerských úředníků však nebyla hlavní problém důvěry v proklamace o skutečných přínosech výběru daní díky zavedené EET.
Výpočty v té době totiž neměly úředníci NKÚ s čím porovnat. Před zavedením elektronické evidence tržeb ucelená čísla úředníci neměli. Vyčíslené nárůsty DPH tak mohou být pouze odhadem skutečného nárůstu jak v oblasti samotných tržeb, tak i v oblasti nárůstu výběru daně. Je otázkou, do jaké míry je takový odhad kvalifikovaný a odpovídá realitě.
K diskutabilním přínosům nezávislých auditorů lze přidat ještě další nejasná čísla o EET. Jde o náklady na samotné zavedení elektronických pokladen. Od přínosů bychom přeci měli skutečné náklady, které zavedení systému provázeli, odečíst.
O těch se však už ministryně Schillerová a premiér Babiš při jejich veřejných vystoupeních nezmiňují. Podle důvodové zprávy k samotnému zákonu měly být náklady na pořízení EET cca 370 milionů. Úředníci ministerstva přitom doufali v nižší vysoutěžené ceny. Provozní náklady byly naplánované na 170 milionů korun ročně.
Jak jsme popsali v roce 2018, EET do té doby stálo 244 milionů korun. “Porovnáme-li náklady na pořízení a provoz dle zrušené zakázky a skutečné náklady podle zadání na přímo bez veřejné soutěže: Náklady na EET včetně provozu do roku 2021 budou stát 895 milionů korun. Pokud by se realizovala původní transparentně vysoutěžená zakázka, stál by rozvoj a provoz EET 95 milionů, tedy skoro 10 x méně,” napsali jsme tehdy.
Mimo několikanásobně předražené výdaje na systém, které by měly být při prezentaci skutečných přínosů EET zohledněny, je také nezbytné zmínit 400 úředníků, kteří by měli být podle důvodové zprávy k zákonu o EET placeni státem. To představuje dalších minimálně 200 milionů korun ročně.
Poslední ale možná nejpodstatnější náklady, které ministerstvo financí bagatelizuje, jsou náklady na EET, které museli vynaložit kontrolovaní podnikatelé.
Reálný případ z praxe: Hostinský musel pořídit nové zařízení pro výdej účtenek. Elektronická pokladna ho stála 6 tisíc korun. Vzhledem k tomu, že ji kupoval jako podnikatel, nevztahuje se na zařízení dvouletá záruka ze zákona jako pro běžného konečného spotřebitele. Zařízení nevydrželo a po roce a měsíci si musel koupit nové. Mimo to musel do hospody zavést internet, který před tím pro podnikání v provozovně nevyužíval. Ročně ho stojí paušální platby 7,2 tisíce korun.
Jeho bilance za minulý rok je tak necelých 20 tisíc korun. Je samozřejmě nutné zmínit, že mohl vynaložené náklady uplatnit do daňového základu. Nicméně i tak se zvýšily tržby o zmíněných 20 tisíc. Nejde však o tržby za prodej piva, ale o tržby firem, které dodávají EET zařízení a poskytují datové služby.
Celkové náklady, resp. tržby, které vznikly živnostníkům kvůli EET, lze odhadnout jen těžko. Při uvažování 160 tisíc připojených podnikatelů a nákladech 15 tisíc na jednoho může jít o číslo v rozmezí od nula do 2,4 miliardy korun.
Závěrem lze tedy k údajným několika miliardovým výnosům DPH kvůli zavedenému EET konstatovat několik věcí:
1. Vyčíslený podíl přínosu EET na výběru DPH není a ani nemůže být skutečným ověřitelným číslem a nelze tak vyhodnotit, jestli byl nárůst výběru daně způsobený růstem ekonomiky nebo zavedením kontroly podnikatelů.
2. MF nikde neuvádí skutečné náklady, které by od odhadu vyššího výběru daně měly být odečteny. Jde minimálně o stovky milionů spojené s platy kontrolorů finanční správy a tvorbu systému, který nebyl transparentně vysoutěžený.
3. Stejně tak je nejasný skutečný nárůst tržeb, který vyvolalo samotné zavedení systému a který jde do kapes firem, které na zavedení systému postavily svůj byznys.
4. Konečně i samotné NKÚ zpochybňuje výpočty ministerských úředníků, které se v různých dokumentech liší o miliardy korun.
Zdroj náhledové foto: Hnutí ANO