EK poslala do Prahy další zprávu k Babišovu auditu

Zpráva podle zjištění Neovlivní.cz setrvává na stanovisku, že český premiér je ve střetu zájmů.

Odeslání zprávy avizovali bruselští úředníci v mimořádném telefonátu ve čtvrtek večer. Následně už zpráva dorazila do Prahy.

Informace Neovlivní.cz potvrdila mluvčí zastoupení Evropské komise v Praze Magdalena Frouzová. “EK předala dokument české straně, více v tuto chvíli neuvádíme,” uvedla Frouzová.

Podle zjištění Neovlivní.cz jde o takzvaný “follow-up letter”, první reakci EK na stanovisko české strany k původní auditní zprávě z listopadu 2019. V ní tehdy unijní auditoři konstatovali, že Andrej Babiš se převedením svého Agrofertu do svěřenského fondu zbavil vlivu na holding jen na oko. Ve skutečnosti má rozhodující vliv na firmu, těží z jejího zisku a tím pádem je ve střetu zájmů.

Česká strana v zastoupení Babišovy ministryně Kláry Dostálové pak v květnu letošního roku poslala komisi odpověď, v níž Babišův střet zájmů odmítá a píše unii, jak se vypořádává s jejími doporučeními.

Nynější unijní dopis je tedy reakcí na Dostálovou. “Komise dál setrvává na stanovisku, že český premiér je ve střetu zájmů. Na tom se nic měnit nebude. Nyní reaguje na to, jak Česká republika plní doporučení a zda jsou dostatečná. V některých případech konstatuje, že ano. Další doporučení zůstávají dál otevřená,” uvedl zdroj obeznámený s korespondencí.

Střet zájmů českého premiéra konstatovali už před více než rokem nejprve právníci komise. Brusel si pak objednal detailní audit.  I ten střet zájmů potvrdil.  “Andrej Babiš je osobou, která profituje z hospodaření Agrofertu. Opatření, kdy vložil holding do svěřenského fondu, jsou nedostačující. Ovládal jej skrze své rodinné příslušníky a manažery,” citovali jsme tehdy hlavní závěry auditu.

Auditní zpráva má kromě reputačních potíží pro Andreje Babiše významný dopad z finančního hlediska. Jeho Agrofert by měl přijít o podstatnou část z příjmů z dotací. Kromě toho ale Česká republika musí za svého premiéra vracet stovky milionů korun.

Sám český premiér i holding Agrofert jakékoli podezření ze střetu zájmů odmítají.

Zdroj náhledové foto: vlada.cz

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email