Ekonomové k Covid-19: Škody budou horší, než jsme čekali

Škody napáchané na ekonomice budou podstatně výraznější, než se předpokládalo ještě na konci března. S odkazem na své analýzy to píší ekonomové z  Raiffeisenbank.

Hlavní body analýzy, pod kterou je podepsaná hlavní ekonomka banky Helena Horská a jako editoři Vít Hradil, Eliška Jelínková, Lenka Kalivodová a Luboš Růžička, jsou následující:

  • Bezprecedentní šok dopadá jak na poptávku, tak i nabídku
  • Hibernaci ekonomiky vystřídá probuzení. Bohužel ne všech subjektů
  • Propad ekonomiky eurozóny o zhruba 6,5 % a pomalé uvolňování restrikcí vrátí českou ekonomiku na
    úroveň roku 2014. Celoroční propad očekáváme nyní okolo 7,6 %. Druhá vlna pandemie hrozí
    prohloubením poklesu ekonomiky přes 9 %
  • Na původní trajektorii růstu se budeme jen obtížně vracet. V porovnání s předkrizovou trajektorií zakotví
    produkt až o 10 % níže
  • Covidová krize nás může připravit o 270 – 340 tisíc pracovních míst a výrazně zpomalit růst mezd.

Zdroj: Raiffeisenbank

 

“Ve snaze dostat šíření nákazy pod kontrolu byly vlády evropských zemí nuceny přijmout přísná restriktivní opatření, která mají za následek pokles ekonomické aktivity na bod mrazu. To se nevyhnutelně podepíše na výkonnosti ekonomiky celé eurozóny, která se v tomto roce propadne do nejhlubší recese v její dosavadní historii. Již data za první čtvrtletí poukazují na horší ekonomický vývoj, a to i přesto, že restriktivní opatření byla zavedena až v posledních dvou týdnech měsíce března. Místo původně očekávané stagnace se tak u eurozóny v prvním letošním čtvrtletí dočkáme propadu HDP o zhruba 4 %. Výrazně vyšší je pak očekávaný propad v druhém čtvrtletí (o 10 %), jelikož restriktivní opatření přetrvají přes jeho velkou část,” stojí v analýze.

Její plné znění najdete ZDE. 

A co se týče České republiky, pak ekonomové píší: “V průměru za celý letošní rok tak počítáme s poklesem HDP o 7,6 %. V roce 2021 by pak dynamika HDP měla vyskočit na 6 – 7 %, což bude dáno nejen nízkou úrovní produktu z letoška, ale i vlivem působení stimulačních vládních balíčků či realizací odložené spotřeby…” Mezi nejvíce zasažené sektory bude patřit maloobchod a další služby, zejména v pohostinství, ubytování, cestování či kultuře. Právě v těchto
sektorech očekáváme nejvýraznější ztráty pracovních míst.”

Detailní informace o dopadech opatření proti Covid-19 na českou ekonomiku chystáme do květnového časopisu Neovlivní.cz. Zajímá vás, co bude třeba s automobilovým průmyslem? A co malí živnostníci a podnikatelé? Kdo z nich vládní restrikce dokáže ustát?  A jak jim pomohl stát v praxi? Časopis můžete objednávat můžete zde: