Elektronickou zakázku u Šlechtové začala zkoumat policie

Policie spustila vyšetřování v mnohamilionové IT zakázce na Ministerstvu pro místní rozvoj, u níž Neovlivní.cz na začátku léta upozornilo na výběr dodavatele bez tendru.

O faktu, že státní úřad vedený Karlou Šlechtovou (ANO) zadal bez soutěže aktualizaci NENu, elektronického nástroje, který slouží k zadávání veřejných zakázek, informovalo Neovlivní.cz již zkraje června.

Co je NEN

• Národní elektronický nástroj je elektronická aplikace pro administraci a zadávání veřejných zakázek a koncesí. Zodpovídá za ni MMR.
• Smyslem NENu je zjednodušit zadávání veřejných zakázek, zajistit jejich transparentnost a ulehčit přístup malým a středním podnikům k veřejným zakázkám.
• “S jeho pomocí MMR plánovalo v roce 2015 ušetřit pět miliard korun. NEN je sice od srpna 2015 v ostrém provozu, ale jeho vybudování, spuštění i samotný provoz provázela řada vážných problémů,” napsali kontroloři NKÚ ve svém dubnovém nálezu k NENu.

Cena tohoto kontraktu se přitom z původně plánovaných 15 milionů vyšplhala na téměř 50 milionů korun. Vybraná firma Dezadata Group je navíc propojená přímo s dodavatelem a provozovatelem systému NEN, na kterém se stát snažil být co nejvíce nezávislý. Jde o firmu Tesco SW ovládanou Josefem Tesaříkem, bratrem bývalého sociálně demokratického hejtmana.

Nyní deník Mf Dnes přinesl informaci, že se o “Národní elektronický nástroj” (NEN) zajímá policie, především kvůli otázce, zda zakázka nebyla předražená.

“Před několika dny se proto policie obrátila s prosbou na konkurenční firmy Teska SW, zda by spočítaly, o kolik levněji by zakázku bývaly dokázaly splnit ony,” uvedl list a citoval s policejní žádosti: “Policejní orgán vede trestní řízení pro podezření z několika trestných činů spáchaných v souvislosti s dotačním projektem Národního elektronického nástroje.”

Ministerstvo Šlechtové v minulosti okolnosti kolem zakázky, kterou se dlouhodobě zabývají kontroloři i policisté kvůli podezření z finančních machinací, odmítlo komentovat. Vysvětlení na přímé otázky v červnu nedorazilo (původní zprávu Neovlivní.cz najdete tady »).

Úřad, stejně jako firma Tesco SW trvá dlouhodobě na tom, že se ve stamilionovém příběhu neděje nic nezákonného.

“Trestní oznámení jsou levným nástrojem politického a konkurenčního boje, proto nás nepřekvapuje, že policie prověřuje NEN. Konsorcium Tesco SW a O2 ICT Services postupuje podle zákona,” reagoval podle Mf Dnes mluvčí Tesco SW Tomáš Jelínek (odkaz »).