Další sporná zakázka u Šlechtové: 50 milionů bez soutěže

Ministerstvo pro místní rozvoj zadalo bez soutěže zakázku na aktualizaci NENu, elektronického nástroje, který slouží k zadávání veřejných zakázek. Cena se z původně plánovaných 15 milionů vyšplhala na téměř 50 milionů korun. Vybraná firma Dezadata Group je navíc propojená přímo s dodavatelem a provozovatelem systému NEN, na kterém se stát snažil být co nejvíce nezávislý. Jde o firmu Tesco SW ovládanou Josefem Tesaříkem, bratrem bývalého sociálně demokratického hejtmana.

NEN – Národní elektronický nástroj, který má zprůhlednit zadávání veřejných zakázek, zatím úřadu Karly Šlechtové přináší jen trable. V dubnovém nálezu jeho vybudování i samotný provoz ostře zkritizoval NKÚ (externí odkaz ZDE »).

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. Foto: Z facebookového profilu KŠ

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. Foto: Z facebookového profilu KŠ

Nyní deník Neovlivní.cz zjistil, že ministerstvo pro místní rozvoj po půl roce zrušilo výběrové řízení na dodavatele aktualizace NENu. V květnu zakázku v tichosti zadalo na přímo – bez soutěže – společnosti Dezadata Group. Ta byla jediným uchazečem ve zrušené soutěži.

Cena zakázky měla být původně podle zadávací dokumentace k soutěži 15 milionů. Ve finále však podle uzavřené smlouvy a jejích příloh, které má redakce Neovlivní.cz k dispozici, narostla na celkových 49,6 milionů korun.

Úřad Karly Šlechtové ještě ve středu dopoledne přislíbil Neovlivní.cz odpovědět na otázky k případu, do vydání tohoto textu však odpovědi nedorazily. V interní korespondenci k zakázce však resort veškeré pochybnosti odmítl.

Pikantní nádech příběhu dodává porovnání obchodního rejstříku a státního kontraktu s firmou DEZADATA Group. Jediným subdodavatelem na zakázce má být podle přílohy číslo 5 k uzavřené smlouvě firma Dezadata s.r.o. Firmu vlastní společnost Tessela Holding, jejímž ředitelem je bratr bývalého sociálnědemokratického hejtmana Josef Tesařík. A ten je současně ředitelem a majitelem společnosti Tesco SW, která je dodavatelem a provozovatelem celého systému NEN.

Co je NEN

• Národní elektronický nástroj je elektronická aplikace pro administraci a zadávání veřejných zakázek a koncesí. Zodpovídá za ni MMR.
• Smyslem NENu je zjednodušit zadávání veřejných zakázek, zajistit jejich transparentnost a ulehčit přístup malým a středním podnikům k veřejným zakázkám.
• “S jeho pomocí MMR plánovalo v roce 2015 ušetřit pět miliard korun. NEN je sice od srpna 2015 v ostrém provozu, ale jeho vybudování, spuštění i samotný provoz provázela řada vážných problémů,” napsali kontroloři NKÚ ve svém dubnovém nálezu k NENu.

Auditoři ministerstva financí přitom loni při mimořádném auditu doporučili resortu Šlechtové, aby se snažil být na dodavateli systému co nejméně závislý.

Společnost Tesco SW je totiž pro MMR dodavatelem dalšího problematického systému, a to na monitoring čerpání evropských dotací. Monitorovací systém na základě podnětu ministerstva financí od loňska prověřuje protikorupční služba (popsali jsme ZDE »).

I samotný průběh původního a následně zrušeného výběrového řízení na aktualizaci NENu přitom vyvolává pochyby. Dvě firmy si totiž stěžovaly na Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, že je ministerstvo pro místní rozvoj nechce do soutěže pustit.

Firmy QCM a Tender systems v podnětech pro ÚOHS uváděly, že se nemohly do soutěže řádně přihlásit, protože neznaly její parametry. Ty jim ministerstvo odmítalo sdělit s argumentem, že nejdříve musí podat nabídku a pak se seznámí s detaily. Firmy jsou proto přesvědčeny, že zakázka byla ušitá na míru firmě Dezadata Group spojené s dodavatelem a provozovatelem NENu – společností Tesco SW.

“Navrhovatel je zcela zásadně znevýhodněn oproti subjektům, které dodávaly a spravovaly stávající systém. Tyto subjekty disponují dokumenty a informacemi, které byly navrhovateli a potenciálním dodavatelům odepřeny,” stojí v jednom z podnětů pro ÚHOS, který má redakce k dispozici.

Čtěte také

ÚOHS v tichosti vyměřil pokuty úřadu Šlechtové »
Systém pro EET dodá IBM. Bez soutěže. Babišovi pomohla Šlechtová »
Karla Šlechtová. Č. 8 ve vládním žebříčku »

Úřad nakonec o stížnostech nerozhodoval, ministerstvo zakázku zrušilo a tím to pro ÚOHS skončilo.

Ministerstvo pro místní rozvoj námitky neúspěšných uchazečů odmítlo. V korespondenci s firmami uvádí, že zájemci dostali vše, co podle úřadu ke zpracování nabídky potřebují. A všechny jejich další požadavky označilo za “zbytné”.

“Všechny nezbytné informace k produktům a technologiím, které pro realizaci veřejné zakázky poskytne zadavatel, jsou uvedeny v odstavci 2.5. přílohy,” uvádí úřad v jednom z dokumentů.

Firma Dezadata Group se k zakázce nechce nijak vyjadřovat. Její jednatel Vladimír Vašek odmítl odpovědět i na otázku, jak dobře se zná s majitelem provozovatele NENu Josefem Tesaříkem. “Nebudu se s vámi o tom vůbec bavit,” reagoval na pokus Neovlivní.cz o telefonický rozhovor a zavěsil.