Epidemie: Česká republika v počtu případů dostihla Švédsko

Trend v ČR je dokonce tak prudký, že se země dostala do světového Top 10 států s nejvyšším přírůstkem koronaviru.

Před třemi měsíci se to zdálo zcela nemyslitelné. Že by se Česká republika, ve které na začátku prázdnin podle týmu expertů kolem Andreje Babiše oficiálně „skončila epidemie koronaviru“, mohla v počtu nakažených přiblížit Švédsku.

Tedy „černé ovci“, na kterou Babiš a další populisté na jaře ukazovali jako na příklad státu, který zvolil vůči epidemii Covid-19 zcela chybnou strategii. Lidé jako český premiér šermovali statistikami, ve kterých severská země měla extrémně hodně nakažených (padesát tisíc vůči českým deseti) a mnoho mrtvých.

Během dneška, 8. října 2020, Česká republika zcela jistě Švédsko překoná. Ke včerejšku totiž ČR evidovalo 95 360 případů koronaviru od začátku měření, zatímco Švédsko jich má aktuálně 96 677.

Srovnání je zcela relevantní, jde o dvě srovnatelné desetimilionové země na stejném kontinentu. Avšak trendy v nich jsou dramaticky jiné.


Zdroj: worldometers.info, Neovlivni.cz

Švédský stát již na jaře vypracoval strategii, jak bude společnost hrozbě čelit. Byla kontroverzní, protože ponechala lidem relativní volnost, vláda neumrtvila firmy. Švédové se spolehli na kolektivní odpovědnost obyvatel, soustředili se na cílené testování. Tamní hygienici od počátku vysvětlovali, že cílem není ani tak stabilizace hospodářství (švédská ekonomika se logicky propadla, jako celá EU), ale zejména život lidí. Aby zůstal co nejnormálnější a lidé nebyli měsíce vystaveni dlouhodobému stresu z mimořádné situace, která by je uvrhla do chaosu. Aby byla společnost – a celý zdravotnický systém – lépe připravená na další měsíce, kdy se dopředu očekávalo, že koronavirus znovu udeří.

V jednom Švédové svůj přístup na jaře nezvládli a zaplatili vysokou cenu. Stát špatně zareagoval na šíření Covid-19 mezi starými lidmi. Zejména v ústavech nákaze podlehly stovky důchodců, celkem eviduje Švédsko 5892 úmrtí spojených s koronavirem.

Vláda Andreje Babiše zvolila radikálně jinou cestu. Na jaře, kdy byl průběh nemoci v ČR v celoevropském srovnání velmi mírný, kabinet ANO a ČSSD s podporou komunistů zcela paralyzoval zemi. Lidé ani firmy přes dva měsíce nesměli normálně fungovat, dokonce ani (protiústavně) vycestovat za hranice. Přesné škody na společnosti a ekonomice se ještě sčítají, ale budou mimořádné.

Na začátku léta pak náhle Babiš a jeho odborníci ohlásili, že Česko epidemii zvládlo. Premiér v mnoha veřejných vystoupeních aktivně vyzýval lidi, ať zapomenou na koronavirus. Ať se baví, jedou do lázní nebo k moři na Balkán (kde v létě právě sílila covidová vlna). Šéf hnutí ANO to obyvatelům říkal v okamžicích, kdy se česká epidemiologická data začala prokazatelně horšit. Nejprve, z kraje července, mírným způsobem. Ale již tehdy prokazatelně – denních případů v Česku přibývalo násobně vyšším tempem, než například ve zmiňovaném Švédsku.

V srpnu již při pohledu do státních nebylo pochyb, že české trendy epidemie patří k nejhorším v Evropě.


Zdroj: worldometers.info, Neovlivni.cz

Přesto, těsně před začátkem školního roku Andrej Babiš znovu osobně zasáhl. A zrušil návrh zdravotnických expertů, jak by se Česko mělo na podzim před epidemií začít chránit. Mezitím se ukázalo, že vláda ANO a ČSSD pro druhou vlnu nepřipravila nejen strategii, ale dokonce ani základní zdravotnické kapacity. Znovu se narychlo začaly nakupovat ochranné pomůcky a řešit, kolik je vlastně lůžek v nemocnicích a jak jsou vybavené.

Nastálý chaos vyvrcholil 7. října, kdy se Česká republika vyšplhala do první desítky zemí na světě s vůbec největším denním nárůstem případů. Malá desetimilionová země se nechvalně dostala do skupiny nejlidnatějších zemí světa a Evropy. Tak vysoké je číslo 5 338 nových případů Covid-19 v ČR v globálním srovnání.

Měsíčník Sabiny Slonkové
“Co přesně ve Švédsku zafungovalo? Kudy na to tamní experti šli? A můžeme dnes říci, zda se jim to povedlo? Vrtalo mi to hlavou, tak jsem poprosila zkušeného reportéra Filipa Černého, aby švédský model detailně prozkoumal. Pro někoho možná překvapivý výsledek jeho několikatýdenní práce najdete v říjnovém časopise.”
Předplatné časopisu Neovlivní

Zdroj náhledové foto: Neovlivni.cz

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email