Eurostat: Česká republika loni hospodařila nejhůř v unii

Statistický úřad EU zveřejnil data, podle nichž Babišova vláda zadlužovala zemi nejhůř z celé Evropské unie

Česká republika pod vedením vlády Andreje Babiše hospodařila podle Eurostatu v loňském roce nejhůř ze všech sedmadvaceti unijních zemí.


Alena Schillerová Foto: ANO

“Podle se Česká republika v roce 2021 zadlužovala nejrychleji z celé EU. Meziročně se zadlužení veřejných financí České republiky loni zvýšilo o 4,2 procentního bodu HDP, zatímco průměrně země EU snižovaly své zadlužení o 1,9 p. b. Česká republika byla na čele 7 zemí EU, které loni zadlužení zvýšily,” uvádí s odkazem na data Eurostatu ministerstvo financí.

Hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská k tomu pak podotkla: “I Řecko, Kypr a Itálie loni snižovaly schodek. Zato Alena Schillerová vesele utrácela ze společné kasy.”

Babišova vláda rozhazování ze státního rozpočtu dosud obhajovala bezprecedentní situací danou pandemií covid 19. Jenže Nejvyšší kontrolní úřad kabinet bývalého premiéra usvědčil ze lži.

“Téměř 90 % meziročního nárůstu celkových výdajů nesouviselo s výdaji vynaloženými v souvislosti s onemocněním covid-19,” stojí v oficiální výroční zprávě, kterou NKÚ zveřejnil zkraje dubna.


Zdroj: Ministerstvo financí

A kromě toho navíc upozorňuje, že ekonomické restrikce loni nedosahovaly takové úrovně jako o rok dříve. Přesto vláda Andreje Babiše hospodařilo s nejhorším výsledkem v historii země.

“Hospodaření státního rozpočtu v roce 2021 skončilo schodkem dosahujícím téměř 420 miliard korun, což byl nejhorší výsledek hospodaření v historii ČR. Deficit se meziročně zvýšil o více než 52 miliard korun. A to i přesto, že ekonomické restrikce související s pandemií covidu-19 nedosahovaly takové míry jako v roce 2020. Celkové zadlužení ČR dosáhlo téměř 2,5 bilionu korun,” píše NKÚ.

Přesto, že je za tento stav zodpovědná právě vláda Andreje Babiše, je to on osobně a jeho ministři, kdo nyní tepe současnou vládu Petra Fialy a přehazuje na ni odpovědnost za ekonomickou kondici státu.

“Chudneme. Taková je realita…Hodnota reálné mzdy se v roce 2022 rapidně propadá. Je potřeba, aby vláda zasáhla a pomohla lidem,” vyzývá kupříkladu Fialovu vládu Alena Schillerová, která je za tento stav odpovědná.

Ale jakoukoli vinu bývalá správkyně státní pokladny rozhodně nepřipouští. Například s kritickou zprávou NKÚ se Schillerová vypořádala slovy: “Výroční zpráva NKÚ k hospodaření státu v roce 2021 je v řadě bodů odtržena od reality.”

Vyšší mzdy, laciné byty, EET. Ekonomika vrací nekryté šeky, které Babiš v roli premiéra obyvatelstvu vystavil. Co nám všem vláda bývalého premiéra způsobila, odhalujeme v dubnovém časopise Neovlivní.cz, který je k mání v sekci PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Hnutí ANO

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email