Experti o bonusech pro Agrofert: Je to vztyčený prostředníček

Posílat v éře covidu dárečky z veřejných rozpočtů silným firmám označují odborníci a opozice za výsměch ze strany vlády

Vláda Andreje Babiše na sklonku roku rozhodla o miliardových bonusech pro velké firmy. Včetně premiérova holdingu Agrofert. Pošle jim z veřejných peněz miliardy korun jako kompenzaci rostoucích cen emisních povolenek. Ve stejné době ministryně Alena Schillerová tvrdí, že nemá dost peněz na adekvátní kompenzace pro podniky, které vláda zavřela svými opatřeními v boji proti covidu. Popsali jsme zde.

Ilustrace: Shuterstock

Oslovení experti a opoziční politici považují chování vlády za výsměch.

“Je to tak, že vláda stojí na Staroměstském náměstí a kyne davům vztyčeným prostředníčkem. Není to nic jiného. Navíc za situace, kdy ministryně financí Schillerová říká, že máme být rádi, že jsme rádi,” uvedl Tomáš Prouza, ekonom a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu.

Upozornil také, že jde ze strany vlády o opakované zvýhodnění vybraných firem: “Mám na mysli covidové kompenzace pro agrobarony, kteří peníze dostanou, když jim poklesnou tržby o pětadvacet procent. Malé firmy se musí propadnout o padesát procent. Vláda zkrátka netransparentně a bez diskuse rozhoduje o tom, kdo dostane nějakou podporu.”

Podobně vidí situaci i rektorka brněnské Mendelovy univerzity Danuše Nerudová. “Dvakrát špatně. Namísto dostatečné kompenzace zavřených nebo omezených sektorů stát kompenzuje odvětví, které omezeno není. Namísto tlaku státu na snižování znečištění stát kompenzuje rostoucí cenu emisních povolenek, která má nutit podniky snižovat emise,” komentovala vládní nařízení na svém twitterovém účtu.


ČTĚTE TAKÉ: BABIŠOVA VLÁDA PŘIKLEPLA BONUSY PRO BABIŠOVY FIRMY


A jak k vládnímu nařízení poznamenal senátor Lukáš Wagenknecht: “Neskutečný výsměch všem živnostníkům. Od ledna kromě antiviru doposud nejsou žádné kompenzace pro uzavřené podnikatele. Vláda na to plánuje celkem pouhých 12 miliard, a proto mnoho podnikatelů půjde do insolvence. Když jde o protiprávní miliardy do holdingu, tak je najednou v rozpočtu peněz dost.”

Obdobně se vyjádřil i bývalý ministr financí a dlouholetý kritik Babišovy vlády Miroslav Kalousek. “Andrej Babiš přepsal učebnice o podnikatelském riziku: Je prokázáno, že když si pro sebe ukradnete celý stát, nemůžete nikdy zkrachovat. Vždycky to zaplatí a zkrachují ti ostatní,” napsal na Twitteru.

Vládní nařízení podepsal premiér Andrej Babiš a ministr životního prostředí Richard Brabec 30. listopadu 2020. Připravil jej pak ministr Brabec spolu s kolegou z MPO Karlem Havlíčkem.

A jak vlastně předkladatelé kompenzačního bonusu Brabec s Havlíčkem vysvětlují, že je třeba velké a silné firmy v éře covidu nadstandardně podporovat?

“Návrh představuje záruku zachování konkurenceschopnosti vybraných odvětví průmyslu (ve smyslu eliminace dopadů systému obchodování s emisními povolenkami na ceny elektřiny pro podpořené subjekty) v rámci globálních trhů i v rámci vnitřního trhu EU,” napsali do důvodové zprávy.


Text vznikl za podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email