Fiala vybírá nového šéfa GIBS. Nechce říct, jestli bude soutěž

Výběr nového šéfa mocného úřadu se komplikuje. Premiér dostal informace o favoritovi, které ho zneklidnily.

Radim Dragoun byl v historii Generální inspekce bezpečnostních sborů jediným ředitelem, který prošel výběrovým řízením. Byl ale jmenovaný v éře vlády Andreje Babiše, nespravedlivého cejchu Babišova muže se nezbavil a tak musí z funkce odejít.

Petr Fiala Foto: Úřad vlády ČR

Jeho nástupce nyní hledá tým Petra Fialy a podle hned několika zdrojů nechystá výběrové řízení. “Chtějí jmenovat ředitele natvrdo,” uvedl vysoce důvěryhodný zdroj z bezpečnostní komunity.

Rovněž Dragounovi předchůdci (jeden z nich Ivan Bílek jmenovaný dokonce ještě za vlády ODS) byli jmenováni bez soutěže.

Zákon skutečně nenařizuje, aby šéf mocného úřadu vzešel z výběrového řízení. Jmenuje jej premiér, jak stojí v zákoně: “V čele Generální inspekce bezpečnostních sborů stojí ředitel, kterého jmenuje a odvolává na návrh vlády a po projednání ve výboru Poslanecké sněmovny příslušném ve věcech bezpečnosti předseda vlády. Tomu je ředitel z výkonu své funkce odpovědný.”

Generální inspekce je přitom mocný úřad. Vyšetřuje zločiny policistů, celníků a vězeňských dozorců, v případě zneužití lze přes úřad torpédovat i politicky citlivé kauzy. A to třeba odstavením nepohodlných policistů od případu.


ČĚTE TAKÉ: Fiala chystá změnu v čele mocného úřadu. Dragouna už koalice nechce


A tým Petra Fialy nyní odmítá zveřejnit, zda bude nový šéf procházet výběrovým řízením. Případně proč ne.

“O postupu vlády v této věci budeme včas informovat,” reagoval na dotaz Neovlivní.cz vládní mluvčí Václav Smolka.

Jak už jsme informovali, favoritem vlády byl doposud šéf protidrogové brigády Jakub Frydrych. Situaci ale zkomplikovaly podle zjištění Neovlivní.cz informace, které v posledních dnech doputovaly k premiérovi.

“Frydrych je vnímaný jako člověk spojený s Robertem Šlachtou. A to je to poslední, co by si Fiala přál,” uvedl již citovaný bezpečnostní expert.

Čas se přitom krátí. Radimovi Dragounovi v létě končí mandát, jak už jsme popsali, Fialova vláda si jeho pokračování nepřeje.

A dokonce podnikla nečekaný a nijak odůvodněný krok ohledně jeho budoucnosti. Dragoun se totiž měl vrátit zpět do státního zastupitelství, odkud do čela GIBS přišel. Už měl dokonce domluveno s nejvyšším státním zástupcem Igorem Střížem, že nastoupí do vedení olomouckého vrchního státního zastupitelství, kde v červnu rezignoval Radim Daňhel.

Jenže Fialova vláda nečekaně a oproti všem zvyklostem rozhodla o doporučení, aby nový olomoucký vrchní žalobce vzešel z výběrového řízení. Vláda přitom nic takového v kompetenci nemá.

Své podřízené si do vedení úřadů vybírá sám nejvyšší žalobce a na jeho návrh je pak jmenuje ministr spravedlnosti. Ten může s návrhem nesouhlasit, ale vládní doporučení na výběrové řízení na vrchního žalobce je v polistopadové historii unikátem.

Podle původních předpokladů mělo být kolem GIBS jasno během července. Na konci srpna by pak měl premiér se jménem nového šéfa GIBS předstoupit před poslance, jak potvrdil šéf bezpečnostního výboru Pavel Žáček.

“Definitivně se to jako výbor zjevně od pana premiéra dozvíme až 31. srpna, kdy budeme projednávat jeho návrh na (staro)nového ředitele GIBS,” uvedl Žáček.

O post šéfa GIBS kromě Frydrycha projevil zájem i Dragounův dosavadní náměstek Vít Hendrych.


Text je součástí projektu Očista státní správy, který podpořil Nadační fond rodiny Orlických


Zdroj náhledové foto: Úřad vlády ČR

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email