Fico zvítězil, část levice jedná o licenci Smeru pro Česko

Část bývalých sociálních demokratů se snaží získat licenci slovenského Smeru a využít značku i na českém politickém trhu. Paralelně však pracují i další jejich bývalí partajní kolegové na jiném projektu, jak vrátit levici zpátky do hry.

To, co jsme popsali v zářijovém časopise Neovlivní.cz, dostává po slovenských volbách reálnější obrysy. A to přenesení úspěchu Ficova Smeru na českou politickou scénu, včetně licence jeho partaje.

Šéf Smeru Robert Fico. Zdroj: SMER

Čeští sociální demokraté se v minulých volbách poprvé za třicet let samostatné republiky nedostali do sněmovny. Současně vypadli i komunisté, a tradiční levice tak zmizela z dolní komory parlamentu; v té horní má jediného zástupce. Socdem, jak ČSSD svou značku přejmenovala, sice dál existuje a současný předseda Michal Šmarda se ji snaží oživit, někteří jeho bývalí i současní kolegové však hledají i jiné cesty, a dokonce rozjíždějí projekty na vlastní pěst.

Cíl je jediný: vrátit levici zpátky do hry. A do sněmovny.

Jak zjistila redakce Neovlivní.cz, jeden z projektů koketuje s myšlenkou získat licenci slovenského Smeru tamního bývalého premiéra Roberta Fica.

„Plán je dostat se k licenci Smeru a přenést úspěch partaje i na českou půdu. Vedou se o tom jednání i na Slovensku,“ uvedl jeden z hráčů politického zákulisí, který je o plánu zpraven.

Součástí plánu je podle něj bývalý hejtman a místopředseda ČSSD Michal Hašek. „On je tím hnacím motorem,“ dodal.

Dnešní advokát Hašek má ke Smeru blízko už z doby, kdy sociální demokraty vedl Jiří Paroubek. Ostatně i jeho podezřelý titul z vysoké školy Danubius ve Sládkovičovu mu coby konzultant rigorózní práce přikryl Mojmír Mamojka, dlouholetý poslanec Ficovy partaje. Navzdory nevalné kvalitě práce.

Michal Hašek na dotaz Neovlivní.cz výslovně nepopřel, že by o licenci na Slovensku vyjednával. Odpovědi na přímou otázku se vyhnul, když uvedl: „V české politice se již poslední dva roky neangažuji, věnuji se advokacii. Z neschopné a živořící české levice, zejména sociální demokracie, jsem jako občan a volič při současné vládní politice nešťastný, ale nevidím široko daleko žádnou naději na změnu tohoto stavu.“

Hašek odpovídal na SMS, rozhovor odmítl s vysvětlením, že je na dovolené. Na doplňující dotaz, zda tedy může vyloučit, že o licenci jednal, pak reagoval slovy: „Nejsem už politik, ani osoba veřejně činná. Děkuji za zájem a přeji hezký večer.“

Poslední roky se Hašek navenek stáhl do ústraní a věnoval se advokacii. V červnu nicméně na svém Facebooku dokázal pozoruhodné znalosti ohledně ochranných známek politických partají, když kritizoval sociální demokraty, že si nechali vyfouknout značku ČSSD od Jany Volfové.

UŽ TO TU JEDNOU BYLO

Plán na těsné spojení se Smerem Roberta Fica přitom není bleskem z čistého nebe. Takřka identický projekt spolupráce se v útrobách sociální demokracie už jednou rodil. Bylo to v roce 2007, kdy měla ČSSD ke slovenskému premiérovi a jeho straně zřejmě nejblíž. Sociální demokracie, tehdy vedená Paroubkem, dokonce vyjednávala o sloučení obou partají. Shodně o tom informovaly české Lidové noviny a slovenský list SME.

„Jednání mezi Smerem a ČSSD potvrdily i dobře informované zdroje ze strany Roberta Fica. Tvrdí, že sloučení prosazuje hlavně ČSSD, tuto alternativu ovšem za výhodu považují i ve Smeru. ‚Je to ve stadiu konzultací,‘ řekl zdroj slovenskému deníku SME,“ napsaly LN v únoru 2007.

Může to tentokrát klapnout? A nezkazí Michal Hašek, na co sáhne? Detaily příběhu s licencí Smeru jsme přinesli v zářijovém časopise Neovlivní.cz. Pořiďte si PŘEDPLATNÉ a o žádný text už nepřijdete.

Zdroj náhledové foto: Smer

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Štítky: , , ,