Fremr nebyl sám. Kdo chtěl do veřejného života navzdory své minulosti

Šéf úřadu vlády, ředitel pořádkové policie hlavního města, radní pro školství či ministr obrany. Ti všichni si zadali s komunistický režimem a přesto se jim podařilo získat vlivné posty.

Dlouholetý soudce a respektovaný odborník na trestní právo Robert Fremr se musel vzdát nominace na post ústavního soudce. Dostihla ho minulost, když se ukázalo, že za komunismu trestal i odpůrce tehdejšího režimu.

Muzem komunismu Photo Oz / Shutterstock.com

Fremr ale není sám. Do vlivných veřejných funkcí se lidé, kteří si zadali s komunisty, pokoušeli v posledních dvaceti letech dostat opakovaně. Prasklo to na ně vždy až po letech, kdy je čekal největší kariérní růst.

A současně se ukázalo, jak nedokonalé byly polistopadové prověrky, které měly přesně tomu zabránit.

A týkalo se to i přímo policie. Na konci devadesátých let tak musel rezignovat například Jan Brajer, kterého čekalo povýšení do pozice šéfa pražské pořádkové policie. Ve stejné době jej ale poznali lidé, kteří byli před listopadem 1989 na protikomunistických demonstracích. A Brajer tehdy několikrát velel zásahům veřejné bezpečnosti proti demonstrantům.

“I když prošel občanskými prověrkami a komisemi, takový člověk by neměl znovu být v tak vysokém postu na velení pořádkové služby,” prohlásil Grulich.

Vysvětlení, jak mohl projít prověrkou, ale přišlo záhy. Brajerova první prověrka byla nedůsledná, o jeho zásazích před rokem 1989 komise nevěděla. A když se o nich později dozvěděla, musel z jedné funkce odejít, aby se pak pokusil vrátit do ještě vyšší pozice. Jeho minulost jakoby se rozplynula.

Brajerovi nakonec přitížila informace o jeho účasti na zásahu Veřejné bezpečnosti proti signatářům Charty 77 během plesu v Národním domě na Vinohradech v roce 1978. Tato akce patří mezi nejznámější zákroky, kdy byl mimo jiné zatčen pozdější prezident Václav Havel a herec Pavel Landovský.

“Brajer zákroku velel. Samozřejmě občanská komise, která Brajera prověřovala, to tehdy nevěděla. Proto musel absolvovat druhou prověrku a ta už pro něj dopadla hůř. Kvůli své roli na tomto zásahu musel opustit post náčelníka oddělení na Praze 6,” uvedl tehdy Přemysl Vachalovský, který se jako člen občanské komise po roce 1989 podílel na Brajerově prověrce.

Z dalšího policisty zasahujícího před rokem 1989 pak zase Stanislav Gross v roli premiéra udělal přímo šéfa Úřadu vlády. I na Pavla Přibyla si lidé vzpomněli, že velel policejním jednotkám, které se podílely na rozhánění demonstrantů při Palachově týdnu v Praze v roce 1989. Přibyl se oháněl bezpečnostní prověrkou, kterou mu udělil šéf NBÚ Tomáš Kadlec, tehdejší chráněnec Grosse.

Až později vyšlo najevo, že Přibyl získal prověrku přes odpor tajných služeb i některých pracovníků NBÚ.

Záhy po Přibylovi rezignoval na post pražského radního za ČSSD Jan Slezák, který měl na starost školství. I on vedl rotu pohotovostního pluku komunistické policie při demonstracích v říjnu 1989. Slezák se hájil tím, že se svojí účastí v pohotovostním pluku nikdy netajil, byť pro některé sociální demokraty – jako třeba pozdějšího předsedu partaje Jiřího Paroubka – to bylo překvapení.

Stejným pohotovostním plukem VB pak přišel například bývalý policejní prezident Vladislav Husák i jeho předchůdce Oldřich Martinů. Frekventantem pluku byl také Lubomír Metnar, kterého Andrej Babiš jako premiér vyslal řídit ministerstvo obrany.

Symbolem předlistopadového policisty, který po roce 1989 restartoval kariéru ve veřejném životě, se pak stal komunistický poslanec Zdeněk Ondráček. I on prošel prověrkami a pracoval jako policista, následně byl zvolen do sněmovny. Ondráček přitom osobně zasahoval v lednu 1989 během Palachova týdne proti demonstrantům.

Diskusi na toto téma vždy odmítal. “Já mám svoji minulost uzavřenou,” odrážel dotazy.

Jeho další vzestup zastavil odpor veřejnosti a tehdejší opozice, která zabránila Babišovi, aby z Ondráčka udělal ve sněmovně šéfa komise pro dohled na inspekcí bezpečnostních sborů. Zbytek už vyřešili voliči, komunisti a s nimi i Ondráček v minulých volbách propadli. Do parlamentu se už nedostali.

Zdroj náhledové foto: Photo Oz / Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email