Hackerský útok na univerzitu obrany. Terčem budoucí špioni

Útočníci postahovali data o tom, kdo na univerzitě studuje, přednáší a učí. “Katastrofa,” reagují zpravodajci.

Univerzita obrany, kde se připravují do praxe vojáci, ale také budoucí špioni, se stala terčem masivního kybernetického útoku. Hackeři zašifrovali a postahovali data o tom, kdo na univerzitě učí, ale také o studentech. Těch je na škole kolem 1600.

A největší zájem měli hackeři podle zjištění Neovlivní.cz o sekci zpravodajství, tedy o budoucí špiony.


Foto: Shutterstock.com

“Je to celé špatný vtip, to tu školu můžou rozpustit. Největší pozornost hackeři věnovali katedře zpravodajství. Ten, kdo ta ukradená data má, získal jména a identifikaci učitelů a externích pracovníků. Ale samozřejmě také o těch, co tam teprve studují nebo si doplňujé vzdělání,” uvedl zdroj ze zpravodajské komunity, který má o útoku detailní informace.

Univerzita obrany se stala terčem takzvaného Ransomware, který napadenému uživateli zašifruje soubory nebo znemožní používat data, dokud nezaplatí výkupné. Současně byla navíc některá data postahována. Škola už dostala podle informací Neovlivní.cz vzkaz, že pokud nezaplatí, hackeři citlivá data zveřejní.


ČTĚTE TAKÉ: Na ŘSD se ohlásila kontrola, následně někdo zašifroval účetnictví


“Kdo zatím stojí, to zatím není jasné. Vyšetřuje to armádní zpravodajská služba. Každopádně se také řeší, jak dál postupovat ohledně jejich žádosti o výkupné,” dodal již citovaný zdroj.

Univerzita oficiálně útok potvrdila, detailní informace ale komentovat s ohledem na vyšetřování nechce.

Je to už několikátý případ, kdy se ukazuje, jak si stát není schopen svá citlivá data ohlídat. A odmítá investovat do kvalitního zabezpečení.

Přitom v podstatě nemine rok, aby nějaký úřad nečelil rozsáhlému kyberútoku. Ten největší za poslední dekádu postihl ministerstvo zahraničí v éře Lubomíra Zaorálka. Hackeři během něj postahovali tisíce dat z emailových schránek českých diplomatů. Útok trval nerušeně několik měsíců.

První vlna útoku začala zkraje roku 2016, další pak nejpozději 5. září téhož roku. V ten den se podle zjištění Neovlivní.cz z IP adresy 31.31.72.43  kdosi napojil na emaily tehdejšího zástupce velvyslance v Dílí Romana Masaříka a elektronické pošty dalších dvou diplomatů. Z této IP adresy bylo z diplomatických schránek staženo 36 dokumentů.

Tato adresa se přitom jako jediná nachází v České republice. Další adresy, z nichž byly napadeny účty ministerstva zahraničí a byly z nich postahovány tisíce souborů, jsou v dalších zemích. V útocích byl systém. Probíhaly vždy ráno, ve dvou časových intervalech. Mezi šestou a sedmou hodinou a pak po osmé hodině ranní. Hackeři úřadovali nejen během pracovního týdne, ale i o víkendech.

Celkem šlo nejméně o 7 119 souborů, osmačtyřicet jich pak bylo přímo z účtu tehdejšího ministra Lubomíra Zaorálka.

I jeho email byl mezi napadenými. Tajné služby následně oznámily, že původ útoku byl v Rusku.

Připravujeme podrobnosti

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email