Hamáček na sítích přitvrdil. I já mám emoce, hájí se

Veřejné výroky vicepremiéra poslední týdny vypadají, jako by ztrácel nervy

Jan Hamáček byl ve srovnání s veřejnými projevy premiéra, který je proslulý vulgárním slovníkem a urážlivými výroky, vždy ten slušnější. Poslední týdny to ale ze sociálních sítí vypadá, že s rostoucími počty mrtvých v epidemii covid 19 a blížícím se sjezdem sociální demokracie, ztrácí i její lídr nervy.

Pár příkladů z poslední doby:

Když se senátor Lukáš Wagenknecht pod fotkou výdejní prodejny Alzy zaplněné lidmi vicepremiéra veřejně zeptal, zda je toto cílem současné vlády, Jan Hamáček mu vzkázal: “Pane senátore, pokud se mě ptáte, zda je to v pořádku – není. Na druhou stranu s hlášením různých věcí kamkoliv máte bohatou zkušenost, tak zvedněte telefon a vytočte 158.”


Jan Hamáček. Foto: ČSSD

Narážel tak na Wagenkechtovy aktivity, kdy díky jeho opakovaným oznámením Evropská unie i česká policie prověřovala střet zájmů premiéra Andreje Babiše.

Tento týden se pak zase dostal do přestřelky s režisérem Janem Hřebejkem, který komentoval přítomnost policistů v České televizi, kam doprovázeli radní Hanu Lipovskou. Hřebejk se Hamáčka coby ministra vnitra zeptal, zda měli policisté negativní test nebo pro ně zákony neplatí. A upozornil, že osobně byl v televizi týž den a test musel ukázat.

“Byli tam v rámci výkonu služby, čistě teoreticky, kdyby tam hořelo, budete chtít potvrzení i po hasičích?,” reagoval Hamáček, za což si od režiséra vysloužil oslovení idiot.

Známky arogance se objevují i v Hamáčkových reakcích na poznámky novinářů o chaotickém rozhodování vládního kabinetu. Když například novináři hodiny čekali na oznámení, jaká opatření budou za pár hodin platit, a ironicky komentovali, že povinnost nosit respirátory bude od úterý, Hamáček se neudržel: “A vy víte, od kdy to bude platit?” osopil se na novináře, místo aby oznámil, jaká opatření tedy vláda pro občany nachystala.

Vicepremiér Jan Hamáček na dotaz Neovlivní.cz uvedl, že si Twitter obhospodařuje sám. Na žádost o vysvětlení některých podrážděných reakcí pak v sms korespondenci odpověděl: “I já mám emoce 🙂 .”

Jan Hamáček má nyní pár hodin do sjezdu sociální demokracie, kde bude obhajovat pozici předsedy. Proti němu se postaví šéf diplomacie Tomáš Petříček.

Zdroje zevnitř sociální demokracie ale Hamáčkovu tvrdší rétoriku do souvislosti se sjezdem nedávají. “Hamáčkovi je konzistentně všechno jedno. Ví, že šance ČSSD na poslanecké mandáty jsou minimální, o účasti v nějaké další vládě nemluvě. Jeho projevy za zavřenými dveřmi rozhodně nenasvědčují nějaké extrémní nervozitě,” popsal vlivný sociální demokrat.

Rovněž účastníci vládních zasedání na Hamáčkovi nepozorují žádné výkyvy v chování. Jediný emotivní okamžik nastal před pár týdny, kdy vláda jednala o zakázce na dodávky testů do škol, kterou připravil Hamáčkův úřad. A ukázalo se, že ji svěřil firmě s vazbami na daňové ráje a společnostmi podezřívanými z praní špinavých peněz.

Kvůli zakázce se dostal do sporu s premiérem a dokonce na pár chvil opustil zasedání kabinetu. “Hádka skončila tím, že Hamáček bouchl do stolu, řekl Babišovi, že toho má dost a ať si tedy tendr zruší a vyhlásí ho sám Úřad vlády. Poté odešel na pár minut pryč z místnosti, aby se – jak popisují zdroje – vydýchal,” popsal zasedání portál SeznamZprávy.

Ačkoli na zasedání křičel, že by kvůli tomu ČSSD odešla z vlády vůbec nepřišlo na přetřes.

Zdroj náhledové foto: ČSSD

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email