Hamás původně plánoval mnohem větší operaci

Bývalý šéf špionáže Petr Mlejnek o plánech teroristů na spojení Gazy se Západním břehem

Pro začátek důkladnější pohled na strukturu Hamásu: Skládá se z 30 000 bojovníků milice v pásmu Gazy, kteří jsou rozděleni do pěti oblastních brigád, 24 praporů a 140 rot. Každý prapor je odpovědný za několika pevností a vojenských základen, které jsou spojeny tunely pod Gazou.

Ilustrace: Shutterstock

IDF uvedla, že její pozemní síly bojují v oblastech několika praporů a podle jejího prohlášení eliminovala již 10 z 24 praporů Hamásu. IDF zabila několik vůdců Hamásu, s cílem rozložit vojenské struktury. Jednalo se o polní velitele i zpravodajské důstojníky. IDF nasadila proti této síle odpovídající vojenské uskupení, cvičené pro boj v městské zástavbě s převahou 3:1.

Ozbrojenci Hamasu, kteří zaútočili na Izrael 7. října, přitom pravděpodobně zvažovali ještě větší operaci, píše Washington Post. Bylo zjištěno, že někteří z mrtvých militantů mají dostatek jídla, munice a vybavení, aby mohli bojovat několik dní.

Hamás navíc našel návod, jak postoupit hlouběji na izraelské území, pokud bude první fáze operace úspěšná. Jedna jednotka našla zpravodajské informace a mapy, které naznačovaly, že bojovníci byli připraveni postoupit na Západní břeh, uvedli dva vysocí představitelé Blízkého východu a bývalý americký úředník.

“Plánovali druhou fázi operace, včetně útoků na velká izraelská města a vojenské základny,” říká vysoce postavený izraelský úředník. Nejvzdálenější osadou (asi 25 km) od hranic, kam se ozbrojenci Hamasu dostali, bylo město Ofakim. Nachází se přibližně v polovině cesty mezi pásmem Gazy a Západním břehem Jordánu.

Washington Post také uvedl, že militanti Hamásu měli podrobné mapy izraelských pohraničních oblastí, které byly napadeny. Některé z nich byly sestaveny z fotografií z dronů s vysokým rozlišením, jiné ze satelitních snímků.

U mrtvých členů Hamásu byly také nalezeny pokyny k zapálení domů, kanystry s benzínem a pouta. Ozbrojenci zapálili, aby donutili civilisty opustit své domovy, a poté je vzali jako rukojmí.

Síly Hamásu prolomily hranici s Izraelem asi na 30 místech, do nejbližších osad a vojenských základen se dostaly „za pár minut“. Podle izraelských úřadů útok zabil asi 1200 Izraelců a ozbrojenci zajali asi 240 lidí jako rukojmí a vzali je s sebou do pásma Gazy.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email