© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Ministerstvo průmyslu a obchodu po týdnech tajností zveřejnilo, jaké firmy a podniky získaly peníze v rámci programů Covid, které vláda spustila na záchranu ekonomiky. Z analýzy příjemců ale plyne, že data nesedí. Podle dřívějších údajů rozvojové banky bylo úspěšných firem mnohem víc, než úřad Karla Havlíčka nyní zveřejnil. A rovněž z rozdělovaných peněz zbyla ve zveřejněném seznamu jen půlka.
Pochybnosti vyvolává hned první excelová tabulka z dílny MPO, která obsahuje seznam příjemců pomoci programu Covid I. Ten se týkal státních bezúročných půjček. V tabulce je uvedeno 80 firem a podnikatelů.
Jenže státní rozvojová banka, která Covid I procesovala, doposud vždy uváděla, že kladně vyřídila na 200 žádostí. Veřejně to v Českém rozhlase řekl i generální ředitel banky Jiří Jirásek.
“Je to zhruba okolo 200 kladně vyřízených žádostí a je to ten objem zhruba jedné miliardy korun,” uvedl 18. dubna.
Advokátní kancelář Jany Krouman, která se už několik týdnů snaží data o pomoci ze státní správy získat, sestavila z korespondence s rozvojovou bankou a MPO tabulku, která nesrovnalosti potvrzuje. (Tabulka je přiložena pod textem)
“Nelze než usoudit, že seznam poskytnutý MPO není kompletní, nehledě tedy na to, že zveřejněné informace nezahrnují vše, co by mělo být bankami zveřejněno podle zákona č. 228/2020 Sb., o státní záruce. Mají být zveřejněny údaje o úvěrovaném, jeho skutečný vlastník, výše úvěru a výše ručení poskytnutého bankou” uvedla právnička Krouman.
V tabulce, kterou z oficiálních dat z korespondence se státní správou její kancelář připravila, upozorňuje především na fakt, že ke konci dubna kamsi zmizelo 88 úvěrů z Covid I.
“Evidentní z přehledu je, že mezi 28.4. a 30.4. ubylo 88 poskytnutých úvěrů u programu COVID I a 6 přiznaných podpor u COVID Praha. Výsledný počet 80 poskytnutých úvěrů u COVID I je podstatně méně, než v médiích prezentovaných „asi 200“. Z tabulky je jasné, že všechny podané žádosti jsou již vyřízeny a je patrná také částka pouze cca 0,5 mld. Kč reálně vyplacených peněz na COVID I k 17.5.2020. Číslo 80 koresponduje se seznamem úvěrovaných, jak jej zveřejnilo MPO dne 28.5.2020. A všechny žádosti jsou podle poskytnutých informací vypořádány,” uvedla právnička Krouman.
Státní rozvojová banka ani resort Karla Havlíčka zatím rozpory v číslech neobjasnily.
Jisté vysvětlení nabízí detailní pohled do původu peněz, o které v rámci Covid I šlo. Navzdory prohlášením premiéra Andreje Babiše a jeho ministrů, že pomáhá stát, ve skutečnosti se konkrétně na tomto programu z plné poloviny podílela Evropská unie.
“V Covid I je z celkové cca jedné miliardy korun 475 milionů z EU peněz,” potvrdila Magdalena Frouzová z českého zastoupení Evropské komise.
Z těchto čísel je zřejmé, že to, co úřad Karla Havlíčka zveřejnil, odpovídá zhruba té polovině, kterou měla do programu “napustit” Evropská unie. Rovněž oficiální tisková zpráva, kterou MPO seznam příjemců zveřejnila, zmiňuje, že jde o evropské peníze.
Kde je ten zbytek? A byl vůbec vyplacený?
Právě program Covid I přitom patří mezi nejméně transparentní. Podnikatelé si hromadně stěžovali, že jejich žádosti byly zamítnuty, aniž se dozvěděli, co v ní bylo špatně. Jak jsme navíc upozornili, program běžel ještě tři dny poté, co bylo jasné,že v něm není dost peněz na uspokojení všech žadatelů.
Tabulka právní kanceláře Jany Krouman s čísly o pomoci v programech Covid. Data jsou oficiální, pocházejí od státní rozvojové banky:
Zdroj náhledové foto: Vlada.cz