Hnutí ANO a důchodová reforma: Není to priorita, říkal Babiš

Opozice tepe vládu za to, že tlačí reformu penzí na sílu. Byl to přitom Babiš osobně i jeho politici, kdo reformu vzdal, když byli u moci.

Opoziční ANO v čele s Alenou Schillerovou a Karlem Havlíčkem vyčítá vládě, že bez shody s nimi hodlá prosadit reformu penzí. Když k tomu měli ti samí politici, navíc s Andrejem Babišem v roli premiéra, příležitost, neudělali pro budoucí penzisty vůbec nic.


Alena Schillerová a Andrej Babiš Foto: Hnutí ANO

“Když to bude tato vláda tlačit na sílu, pokud budeme vládnout my, uděláme naprosto komplexní revizi všeho. Uvidíme, co nakonec projde, uděláme revizi,” řekla Schillerová v pořadu CNN Prima News.

A Havlíček pak na sociálních sítí dodal: “I Fialovi přece musí být jasné, jak taková na sílu protlačená věc dopadne POkud mají změny platit déle, musí k nim panovat širší politická shoda. Opět dělá velkou chybu.”

Premiér Petr Fiala nicméně oznámil, že opozice dostala možnost se na přípravě reformy podílet od ministra práce Mariana Jurečky. A politici z ANO odmítli. “Na jednání nám záleželo a pan ministr Marian Jurečka ho poctivě vedl. Že se ho ANO neúčastnilo, to je jeho problém,“ řekl premiér.

Politici ANO jakoby zapomněli, že měli čtyři roky premiér Andreje Babiše a před tím ministra financí a mohli důchodovou reformu připravit. Ostatně sám Babiš to při svém vstupu do politiky v roce 2014 slíbil.

Jenže nestalo se nic. Babiš už jako ministr financí dostal na stůl expertní návrh, který si dokonce původně sám objednal. Pak se ale rozhodl ho ignorovat a dokonce řekl, že důchodová reforma není jeho priorita.

“Pokud to nikdo nevyřešil za dvacet let, já to nevyřeším za pár měsíců. Pan Vostatek mi dělal expertní názor, ale nechal jsem to být. Není to moje priorita. V rámci koalice bylo řečeno, že paní Marksová přijde s nějakým návrhem,“ řekl šéf ANO v roce 2015.

A situace se znovu opakovala v době, kdy byl premiér. Tehdy dokonce řekl, že neví, co to je důchodová reforma a nepovažuje ji za problém. Prostě podle něj postačí, když důchody budou nadále růst.

“Já nevím, co je důchodová reforma. Já vím, že budeme zvyšovat důchody,” prohlásil v roce 2020 v Partii na Primě. “Důchody budou nadále růst. Není důvod k obavě, že by nerostly. Myslím, že to bude víc než 15 tisíc korun průměr v roce 2021.”

Na důchodové reformě tehdy v jeho vládě pracoval tým sociálnědemokratické ministryně práce Jany Maláčové. Babiš si ale vytvořil svojí komisi s tím, že ta Maláčové je zpolitizovaná.

Výsledek? Nula. “Babišova komise ale mlčí a o žádných výsledcích své práce neinformuje. Jediné a zřejmě poslední setkání měla 3. února, její výsledky jsou ale neznámé a stejně i to, zda se nějaké další setkání vůbec odehrálo. Úřad vlády ani po třech urgencích neodpovědělo na dotaz, zda se expertní komise schází či jaké jsou z jednání výstupy,” napsal tehdy deník Echo24.

Zdroj náhledové foto: Hnutí ANO

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Štítky: , ,