© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Bývalý šéf výzvědné služby Petr Mlejnek rozebírá nebezpečí ruských agentů pro unijní země a pro Českou republiku.
Civilní kontrarozvědka ve své výroční zprávě za rok 2022 tvrdí, že největší hrozbou pro naše národní zájmy je Rusko. Není to nic překvapivého a toto tvrzení potvrzuje i letošní rok, a to nejenom kvůli válce na Ukrajině. Tajná válka totiž probíhá na poli zpravodajském od 90. let. Ačkoli Česká republika vyhostila po akci Vrbětice ruské diplomaty a tím ztížila práci ruských zpravodajských služeb, nemůžeme se domnívat, že výzvědná činnost na našem území a v EU nepokračuje. Rusové jistě aktivovali svoje nelegály, které je mnohem těžší odhalit. Přesto se to minimálně v jednom případě civilní kontrarozvědce podařilo.
Centrem ruské špionáže v Evropě je Brusel. Před začátkem totální války na Ukrajině bylo v Bruselu vice než 200 zaměstnanců SVR, GRU a 5. správy FSB. V roce 2022 se ruská zpravodajská aktivita dramaticky zvýšila. Toho roku bylo z Belgie vypovězeno 48 Rusů. Byli mezi nimi zaměstnanci ruské ambasády v Bruselu a zastoupení Ruska v NATO a EU. Ve většině případů šlo o zpravodajské důstojníky pod diplomatickým krytím. Vyhoštění
diplomaté s největší pravděpodobností shromažďovali politické, vojenské a obchodní informace a také lobovali za ruský byznys. Přes masivní vyhoštění se evropské úřady ale zřejmě špionů s diplomatickým pasem úplně nezbaví, ruské zastoupení v EU funguje dál.
Nachází se ve světlé třípatrové budově v samém centru Bruselu. Dříve zde byl hotel Brugmann, až v roce 1946 dům koupil Sovětský svaz pro svou obchodní misi. Od roku 1988 je tam stálá ruská mise v Evropě. Po začátku války na Ukrajině byla práva ruské diplomatické mise výrazně omezena. Nyní má zastupitelská kancelář právo kontaktovat západní instituce výhradně v technických otázkách. To ale přinejmenším znamená, že ruští
diplomaté nadále komunikují s evropskými představiteli. Zbývající představitelé ruské rozvědky navíc nadále spolupracují s běloruskou KGB.
Kteří “diplomaté” působí v této obchodní misi?
Například administrativní poradce Dmitrij Višňakov podle svého starého profilu na sociálních sítích v letech 1998 až 2003 studoval na akademii FSB. Druhý tajemník Dmitrij Golovenkin byl spolu se svým otcem a bratrem registrován v moskevském sídle GRU na Chorošejovském bulváru. Jeho otec vystudoval vojenskou leteckou školu a soudě podle fotografií na sociálních sítích pracoval ve Finanční inspekci ruského ministerstva obrany.
Velvyslancův poradce pro spolupráci v boji proti drogám Alexej Stěpanov podle zveřejněné biografie studoval na Vojenském institutu Rudého praporu, oblíbeném mezi zaměstnanci SVR. Jeho následná kariéra ale spíše hovoří o práci pro GRU. Byl důstojníkem na velitelském stanovišti samostatného radiotechnického pluku, hlavní překladatel ve výcvikovém středisku protiletadlových raketových sil PVO a také pracoval na 5. Hlavním
ředitelství mezinárodní spolupráce Ministerstva obrany.
Šéf mise Kiril Logvinov je pravděpodobně důstojníkem SVR. Nicméně nebyl vyhoštěn. Přes výrazná omezení pro ruskou misi v Bruselu je Logvinov velmi aktivní. V roce 2022 semu podařilo zorganizovat mnoho recepcí pro delegace ze zemí spřátelených s Kremlem – Čína, Severní Korea, Bělorusko, Sýrie, Libanon, Tádžikistán, Egypt, Ázerbájdžán, Kyrgyzstán, Kuba, Írán, Nikaragua a Venezuela.
Do roku 2022 umožňovala akreditace stálé mise při Evropské unii ruským diplomatům volný pohyb v budovách EU. Dnes jsou doprovázeni úředníky EU, aby bylo zamezeno jejich volnému pohybu v Radě a Evropské
komisi. To však nebrání v setkávání ruských diplomatů s jejich kontakty. Desítky evropských poslanců otevřeně podporují Kreml. Pod diplomatickým krytím špioni shromažďují zpravodajské informace a komunikují se svými agenty. Ani vyhoštění odhalených zpravodajských důstojníků ze země problém zcela neřeší nahrazují je noví často bez diplomatického krytí, tzv. nelegálové. Schůzky se kvůli bezpečnosti mnohdy konají ve třetích zemích. Tímto způsobem se zpravodajci chrání proti aktivitě místní kontrarozvědky.
Pokud si pozorně přečtěte zprávu BIS tak vidíte jasný trend. Rusko chce bipolární svět a ten už od Rusko – Švédských válek zahrnuje geopolitický prostor, do kterého patří Střední Evropa tedy i Česká republika. Rusko vede hybridní válku jejímž cílem je zničení EU a NATO. Jasný důvod, proč být ve střehu.
Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com