Hrad tlačí na Fremra, aby vzdal svou nominaci

Robert Fremr svoji skutečnou minulost komunistického soudce zamlčel. Prezidentův tým pak selhal, když si jej neproklepnul. Aktualizováno 17:00: Fremr svou nominaci skutečně vzdal.

S každým dalším dnem přibývá informací o problematické minulosti kandidáta na post ústavního soudce Roberta Fremra. Ten při své nominaci zatajil, že coby soudce v éře komunismu trestal i odpůrce tehdejšího režimu.


Petr Pavel v Senátu, Foto: Prezidentská kancelář

Tým prezidentových poradců se pak spolehl, že už by se jakýkoli škraloup vzhledem k jeho špičkové polistopadové kariéře v justici dávno provalil. A tak ho nijak neprověřoval.

Teď ale Hrad podle informací Neovlivní.cz tlačí na Fremra, aby se sám nominace vzdal.

“Je to v tuto chvíli jediné možné východisko. I pro samotného Fremra, prezident je totiž připravený jeho nominaci stáhnout sám, těch informací snižujících jeho kredit už je příliš mnoho. Nejdřív ale jeho spolupracovníci vyzvali Fremra, aby to vzdal,” uvedl vysoce důvěryhodný zdroj z Hradu obeznámený s aktuální situací kolem Fremra.

Robert Fremr už v závěru minulého týdne připustil, že se může nominace vzdát. “Upřímně řečeno, pro mě dnes v této chvíli nejsou primární ty ambice stát se ústavním soudcem, ale vypořádat se nějakým uspokojivým způsobem s těmi obviněními, která proti mně kritici vznášejí. Ta otázka, jestli se stanu, nebo nestanu ústavním soudcem pro mě v tuto chvíli ustupuje do pozadí,“ uvedl v rozhovoru pro Českou televizi.


ČTĚTE TAKÉ: Fremr jako první viditelné selhání Pavlova týmu


Výslovně pak dodal, že rezignaci zvažuje, ale zatím se nerozhodl, aby to nevypadalo jako přiznání viny. Robert Fremr totiž opakovaně trval na tom, že jeho kredit je čistý a nijak si za komunismu nezadal.

Robert Fremr v komunistickém režimu jako soudce vynášel rozsudky nad emigranty. Přísné tresty ale vynesl i v případu Olšanské hřbitovy, který byl zmanipulovaný Státní bezpečnostní. Nejnověji pak web Echo24 zveřejnil archivní dokumenty, podle nichž Fremr odsoudil dělníka za to, že o komunistech říkal, že jsou “debilové”.

“Vyjadřoval se o nich jako o ‘sklerotických dědcích, senilních dědcích a mozcích vylízaných’ a dále urážel členy KSČ výrazy jako ‘komunisti zasraní, kurvy komunistický, debilové komunistický atd.’, což vyvolalo pohoršení u jeho spolupracovníků,“ stojí v rozsudku, pod nímž je podepsán Robert Fremr jako předseda senátu.

Fremr však stále trvá na svém: jsem čistý. Právě to mu nejvíc vyčítají senátoři, kterým jeho minulost vadí a pro jeho nominaci nehlasovali.

“To, jakým způsobem se ke své minulosti staví, mi vadí úplně nejvíc,” říká šéf Senátu Miloš Vystrčil, podle nějž jim Fremr lhal, aby se zachránil. “Tvrdil například, že bylo všechno v pořádku, protože v případě Olšanské hřbitovy byl na straně obhajoby Otakar Motejl, a ten by mu žádnou chybu coby soudci neprominul. Jenže pak se ukázalo, že Motejl toho hlavního obžalovaného vůbec nezastupoval.”

Jak už jsme popsali, nominace Roberta Fremra je první viditelné selhání týmu prezidenta Petra Pavla. Fremra coby jednoho z vysoce ceněných trestních soudců nejprve navrhl tým právníků pod vedením respektovaného Jana Kysely. A Fremrovu minulost před rokem 1989 detailněji nezkoumal, jak připustil v rozhovoru pro Neovlivní.cz sám Kysela.

“Věděli jsme, že byl členem KSČ, ale zaměřili jsme se především na jeho polistopadovou kariéru. Vzhledem k tomu, že se posledních třicet let pohyboval ve vrcholových funkcích a navíc v různých typech soudů, nepředpokládali jsme, že by tam mohl být nějaký problém, když za ty roky nevyplaval,” vysvětluje Kysela.

Tým právních poradců zkrátka věc bral tak, že opuštění republiky bylo za komunismu trestným činem, takže je logické, že soudci tehdy tyto případy museli takto posuzovat. Nedohlédli, že veřejnost a zejména Pavlovi voliči jsou na podobné případy stále citliví. A nejsou zvědaví, aby na Ústavní soud doručil někoho, kdo posílal do kriminálu odpůrce minulého režimu.

A kromě nich nominaci Roberta Fremra na Hradě zjevně nikdo další neřešil.

Jak připustil právník Kysela, nominace neprobíral ani se šéfem prezidentových poradců Tomášem Richterem. “Pan Richter do toho nikdy nezasahoval s výjimkou té prvotní fáze, jak se to celé bude dělat,” uvedl Kysela.

Tomáš Richter, který tým slavnostně prezentovaných poradců skládal dohromady a nese tedy odpovědnost za to, jaké vysílá signály na veřejnost, dává od problému ruce pryč. “Na výběru JUDr. Fremra jsem se nepodílel,” uvedl. Na dotazy, zda tahle kauza změní pravidla hry a zpřísní například prověřování nominovaných už Richter neodpověděl.

Zdroj náhledové foto: Prezidentská kancelář

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email