Hrušínský: Chceme-li pomoci Rusku, pomáhejme ze všech sil Ukrajině

Březnové vzestupy a pády tak, jak je viděl principál Divadla Na Jezerce.

Na čtyři sta českých umělců kritizovalo vládu za podporu teroristy napadeného Izraele a vyzývalo v otevřeném dopisu, aby se nejvyšší čeští představitelé zasadili o trvalé příměří v Pásmu Gazy.


Foto: Divadlo Na Jezerce

Izrael byl 7. října 2023 bez varování a bez důvodu napaden teroristickým hnutím Hamás. Téměř 1500 lidí bylo během několika hodin povražděno a několik set nevinných obětí odvlečeno do zajetí. Teroristé z Hamásu zřizují svá ozbrojená stanoviště v palestinských školách, v nemocnicích a v dalších civilních objektech. Nepřijatelným způsobem berou palestinské civilisty jako své živé štíty. Považuji to za naprosto nepřijatelné a odsouzeníhodné. Stejně nepřijatelné je odsuzování napadeného za to, že se brání. Izrael má – podle mého názoru – plné právo na obranu a úplné zničení všech ohnisek terorismu v Gaze. Dokud nebude Hamás poražen, nebude v oblasti Pásma Gazy klid a mír.

Se vší úctou k českým zpěvákům, hudebníkům a dalším umělcům – vyzývat napadeného ke klidu zbraní a trvalému příměří je za hranou zdravého rozumu. Emoce v jejich otevřeném dopisu převažují nad inteligencí a rádoby ušlechtilé výzvy k míru, který může nastolit jedině agresor, nebo jeho porážka, působí hanebně. Bohužel.

Je to stejně nesmyslné jako požadovat po Ukrajině, aby nastolila mír. Nikdo na světě přece nemá právo žádat, aby se napadený nebránil, aby mlčky přihlížel únosům svých dětí a vraždění nevinných lidí. Nikdo na světě nemůže požadovat, aby demokraticky smýšlející lidé dobrovolně přišli o svobodu a o svůj suverénní stát. Nikdo nemá právo nikoho nutit, aby dobrovolně ustupoval násilí a odevzdal se na život i na smrt teroristům. Jedno, jestli ruským banditům vedeným Vladimirem Putinem, nebo teroristům z hnutí Hamás či jakýmkoliv jiným. Zlu se neustupuje, protože každým ústupkem je agresor jen posílen ve své touze vraždit, loupit a bořit. Ovládat svět. To přece dávno lidstvo ze své historie zná. To dobře známe. Kapitulace před násilím ještě nikdy nikomu mír nepřinesla.

Chce-li někdo opravdu pomoci i agresorům, například Rusku, měl by dělat všechno, co je v jeho silách, aby přispěl k úplnému vítězství Ukrajiny. Jedině tak může Rusko dostat šanci, že se jednou v budoucnu – možná – stane slušným státem, který nebude postrachem pro svět, a především pro své nejbližší sousedy. Takže chceme-li pomoci Rusku, pomáhejme ze všech sil Ukrajině.


Ošetřování zraněných ukrajinských vojáků v první linii. Zdroj: twitter.com/ZelenskyyUa

Putinova chorobná touha ovládnout svět je srovnatelná s nemocným mozkem Adolfa Hitlera či chorobami Josifa Stalina. Jen tak si můžeme vysvětlit obří ruské investice do narušování voleb v USA, v Evropské unii, nebo vlastně kdekoliv na světě, kde „hrozí“ svoboda a demokracie. Investice do ochrany Assadů, Lukašenků a Hamásu. Do posilování zla a negace všeho smysluplného a poctivého.

Investice do kolaborantství Orbánů, Ficů, Klausů a Zemanů jsou odsouzeníhodné. Skandál se zločineckým Voice of Europe, který odhalila BIS, jasně ukazuje, jak ruské peníze přispívají k rozdělování lidí i národů. Ty, Klausi, budeš jezdit do Německa a ve spojení s AfD budeš rozeštvávat Němce, jako jsi výtečně 20 let brzdil Čechy. Opoziční smlouvě jsme v Kremlu tleskali mnoho let. Zemane, ty jsi výtečně rozeštval a znepřátelil lidi v Česku, které jsi rozdělil na horní a dolní miliony, na pražské kavárny, rehabilitoval jsi komunisty a estébáky a oživil jsi kulturu anonymního udávání a neumětelství, které jsi rok co rok vyznamenával nejvyššími českými řády. Ty, můj drahý Orbáne, rozeštveš Maďary a budeš zasévat svár v Bruselu, stejně jako náš oddaný Fico a jeho banda na Slovensku. Jen s tvojí pomocí, Marino Le Pen, vzkřísíme v Evropě myšlenky dvou největších ideologií dvacátého století. Představa moci je tak sladká a omamná, až je z toho úzko.

A teď, přátelé, vážně. Chceme-li, aby pravda a láska zvítězily nad lží a nenávistí, pomáhejme ze všech sil Ukrajině!

Pro Neovlivní.cz Jan Hrušínský,
principál Divadla Na Jezerce, 2. dubna 2024

Zdroj náhledové foto: Neovlivni.cz

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email