Islámský džihád získal před útokem na Izrael miliony z kryptoburzy v Moskvě

Bývalý šéf špionáže Petr Mlejnek o tom, co předcházelo útoku Hamásu na obyvatele Izraele.

Palestinští militanti získali miliony dolarů prostřednictvím největší kryptoburzy v rublech v Moskvě.

Ilustrace: Shutterstock

V předvečer invaze do Izraele vybral Islámský džihád 93 milionů dolarů. Teroristický útok na Izrael ze 7. října byl částečně financován v kryptoměnách prostřednictvím populární rublové kryptoburzy Garantex, informace vycházejí z dat analytické společnosti Elliptic.

Těsně před invazí do Izraele obdržely digitální peněženky kontrolované skupinou Palestinský islámský džihád celkem více než 93 milionů dolarů v transakcích. Hamás použil podobný systém financování, říkají výzkumníci.   
V červnu činil objem transakcí na platformě asi 865 milionů dolarů, což je třikrát více než v dubnu 2022, kdy americké ministerstvo financí uvalilo sankce na Garantex. Kryptoburza Garantex byla zaregistrována v Estonsku v roce 2019. O dva roky později za nevyjasněných okolností zemřel v Dubaji její spoluzakladatel Stanislav Drugalev.

Po začátku války na Ukrajině kryptoburza přesunula svou IT infrastrukturu do Ruska a stala se hlavním kanálem pro výběr finančních prostředků ze země. Její kancelář se nachází ve věži federace v Moskvě.

Dnes má Garantex asi 100 tisíc uživatelů. Navzdory americkým sankcím je kryptoburza nadále nejoblíbenější platformou pro obchodování v rublech.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email