Já nejím ty vaše sr.čky! Babiš si to už jednou s Poláky vyřídil

Prezidentský kandidát má coby byznysmen s Poláky problém, jsou jeho konkurencí

Andrej Babiš na sebe přivolal hněv polských politiků, kteří jsou zaskočení jeho výrokem z prezidentské debaty v ČT, že by v případě napadení Polsku vojensky nepomohl. “Určitě ne,” prohlásil.


Ilustrace Shutterstock.com

Není to přitom první případ, že dal Polákům najevo, co si o nich myslí. V roce 2013 se střetnul v televizním pořadu Máte slovo s Michaelou Jílkovou se zástupci polských potravinářů, kterým vyčítal kvalitu tamních výrobků. A tvrdil, že v Česku máme s polskými potravinami problém.

“Myslím, že je jasné, že hlavní problémy s potravinami v Čechách byly s polskými…Polské potraviny vykazují zásadní problémy se zdravím,” prohlásil v pořadu.

Ve chvíli, kdy mu jeden z oponentů nabídl nakrájenou polskou klobásu, Babiš odvětil. “Já to nejím ty vaše sr.čky.” Jeho slova zazněla ve 28 minutě pořadu.

A stejně jako dnes v případě neposkytnutí pomoci napadenému Polsku, i v příběhu polských potravin později tvrdil, že média jeho výroky dezinterpretovala.

„To je recyklovaná fake news, že má Babiš něco proti Polákům. Když jsem dokončil studia zahraničního obchodu, jezdili jsme sem nakupovat síru. Mám tu mnoho přátel, to tady jsem v roce 1978 poprvé viděl striptýz, ve Svinoústí a ve Štětí,” snažil se tvrdit v roce 2018 v rozhovoru pro polský deník Gazeta Prawna.

Firmy z holdingu Andreje Babiše jsou největšími konkurenty polských potravinářů na českém a slovenském trhu. Řada Čechů zejména z pohraničí přitom jezdí nakupovat potraviny právě do Polska.

Zástupci polského svazu výrobců potravin dali najevo své znepokojení už po vstupu Babiše do vlády. “Pro polské potravinářské výrobce je to neblahá zpráva. Ten člověk je schopen všeho. Máme velké obavy, protože tento český podnikatel vede už dva roky bezohlednou válku s polskými potravinami,“ řekl o něm tehdejší ředitel Polského svazu výrobců potravin Andrzej Gantner.

Sám Andrej Babiš nadto čelil opakovaně kritice za kvalitu svých výrobků. Veřejně to pojmenoval například dnes již zesnulý šéf Kosteleckých uzenin Jan Boček.

Když mě odpovědět, co Andreji Babišovi dnes vyčítá, měl jasno: „Kdybych mluvil s Babišem, tak mu řeknu, že z toho udělal sr.čku. Dělalo se tam dvě stě tun uzenin denně, teď to dělá bídných padesát a kvalita je v pr… Co jste z toho udělal, pane Babiš? Sr.čku! A takhle blbě dopadnout nemuseli, kdyby tam měli lepší vedení.“

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email