Jak posiluje státní moc za nové vlády

Nový kabinet Andreje Babiše pokračuje v praxi nastolené vládou Bohuslava Sobotky. Během prvních dnů své existence vláda nachystala hned několik právních úprav, které posílí státní moc na úkor občanů a omezí informování veřejnosti. A to vše bez důvěry, kterou podle dosavadních informací ze Sněmovny nemá Babišův kabinet příští týden šanci získat.

Kabinet Bohuslava Sobotky prosadil množství  zákonů, které omezily svobodu. A to v míře neobvyklé po roce 1989. Pod pláštíkem lepšího fungování státu prosadil vznik nejrůznějších registrů, povinných databází, kontrol, které mohou docházet přímo do domácností. A snažil se okleštit získávání informací o věcech veřejných. A vláda Andreje Babiše v tom pokračuje.

K tomuto tématu:

politika_stat_vlada_tribuna
» Sobotkův tým oklešťuje svobodu: Výčet, jak posílila státní moc

Hned v prvních dnech svého fungování přišel Babišův tým s návrhem na nový jednací řád vlády, který ruší dosavadní praxi, kdy na jednání kabinetu mohli chodit další státní úředníci. Například prezident Nejvyššího kontrolního úřadu. Toho úřadu, který mimo jiné kontroluje hospodaření jednotlivých ministerstev a státem ovládaných společností.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán ale nově navrhuje, aby se tým “návštěvníků” zúžil, tím odpadly případné připomínky a vláda mohla pracovat efektivněji.

Ze stejné dílny ministra Pelikána přichází návrh, aby se veřejnost nově nedozvěděla, jak který z ministrů při vládním rozhodování hlasoval. Zpětně by pak v praxi například nešlo trestně stíhat konkrétní ministry za pochybná rozhodnutí.

“Návrhy pana Pelikána jsou víceméně praktické,” podotkl k předkládaným změnám premiér Andrej Babiš po svém novoročním obědě s prezidentem.

A do třetice návrh ministra spravedlnosti: časopis Týden upozornil na chystanou změnu trestního řádu, která podle advokátní komory fatálně znevýhodňuje obviněné. Novela totiž redukuje práva obviněného. “Včetně práva na řádnou obhajobu, kdy zřetelným trendem je snaha ‘zprocesnit’ důkazy z přípravného řízení, kde není přípustná účast obhájce ani obviněného, pro řízení před soudem,” stojí ve stanovisku České advokátní komory, kterou citoval autor zprávy Jan Hrbáček.

Jako nejkontroverznější se jeví ustanovení, podle kterého by nově mohly být u soudů použity takzvané “úřední záznamy”. Jde o zprávy policistů, kterými vyšetřování zpravidla začíná. Často jde přitom o ryze subjektivní zprávy detektivů, které nejsou podloženy důkazy.

Rozpaky pak vzbudila i včerejší událost před Úřadem vlády, kam se sjížděli ministři na zasedání kabinetu. Roky to je v podstatě jediná příležitost, jak oslovit ministry, kteří nechtějí odpovídat na nepříjemné otázky a vyhýbají se osobně položeným dotazům. Zpravodaj České televize Milan Markvart na Facebooku ale včera popsal následující situaci: “Novináři už nesmí čekat před Úřadem vlády, aby kladli otázky ministrům přicházejícím na jednání kabinetu. Policie má pokyn je vykázat. Tak aspoň nás zatím nemlátí pendrekama.”

Poté, co se případu chopila média, Úřad vlády vzal své rozhodnutí zpět. “Došlo k nedorozumění, které se rychle vysvětlilo. Omlouváme se za nepříjemnost. Není v našem zájmu novináře odkudkoliv vykazovat. I nadále mohou samozřejmě čekat před ÚV a oslovovat ministry před jednáním vlády,” stojí ve stanovisku Úřadu vlády.

Jak posílila státní moc za vlády Bohuslava Sobotky? Detailní analýzu jsme sepsali zde.