Jak se perou špinavé peníze z Ruska a jak toho využil islámský džihád

Bývalý šéf špionáže Petr Mlejnek odkrývá zákulisí, jak se teroristé dostávají k penězům a jak fungují ruské kryptoburzy, které k tomu využívají.

Vzápětí po nedávném teroristickém útoku Hamásu na Izrael, jsme popsali, že Islámský džihád získal před operací miliony z kryptoburzy v Moskvě . Pro pochopení celého problému je třeba znát i další souvislosti.

Kryptoburzu Garantex v Moskvě a směnárnu, kde Islámský džihád získal 93 miliónů USD v předvečer útoku na Izrael, vlastní dva bývalí příslušníci FSB. Směnárnu vlastní Andrej Lugovoj, ruský poslanec a vrah Alexeje Litviněnka. Kryptoburza je od roku 2022 spojená také s Olegem Feoktistovem, bývalým generálem FSB a přítelem šéfa Rosněfti Igora Sečina. Předchozí spolumajitel Stanislav Drugalev zemřel při autonehodě v Dubaji 2021.


Ilustrace Shutterstock.com

Poté, co burzu převzal bývalý příslušník FSB, se obrat zvedl, a to skokově na 300 milionů dolarů za měsíc. Garantex je pod americkými sankcemi. Jsem si téměř jistý, že Kreml musel mít informace o tom, kam, komu peníze směřují, a kdo peníze poslal. I když si nemyslím, že o útoku ze 7. října mělo Rusko nějaké povědomí. Nicméně z toho, co se děje na Blízkém středním východě, má Moskva jistě radost.

Jak to celé funguje a proč Rusové potřebují kryptoměnu?

Západní země uvalují sankce na poslance, velké podnikatele, propagandisty a další komplice Putinova režimu. Banky bez jakýchkoli oficiálních sankcí blokují zahraniční převody obyčejných Rusů. Na tomto pozadí zažívá kryptosvět kolosální vzestup. Pro Rusy, kteří odešli, je to ve skutečnosti spása, jak rychle a snadno vybrat platy nebo naopak poslat peníze příbuzným a přátelům, kteří zůstali v Rusku.

Zároveň ale kryptoměna otevírá cestu, jak vyprat peníze a poslat je bezpečně do zahraničí na různé účely. Osm z deseti největších ruských bank jsou pod sankcemi. To znamená, že ruské banky nemohou odesílat a přijímat zahraniční platby přes systém SWIFT. To nutí Rusko využívat alternativní kanály, při platbách do a ze zahraničí. Dá se říci, že v současné době se jedná o novodobou, ale sofistikovanější formu hawaly (hawala je systém převodu peněz, který funguje mimo bankovní systém. Dnes ho využívají především muslimové na celém světě.).

Pojďme si na příkladu vysvětlit, jak fungují převody kryptoměn.

Nejprve se uživatel musí zaregistrovat na jedné ze světových kryptoburz. Pokud má ruský občan občanství nebo povolení k pobytu v Evropě, pak je vhodná největší světová kryptoburza Binance, pokud ne, můžete využít například populární burzu Huobi. Dále využije “P2P obchodování”. V tomto případě není protistranou samotná burza, ale jiná osoba. V současné době je P2P obchodování jediným způsobem, jak nakupovat kryptoměny pomocí ruských bankovních karet, protože samotné devizy s takovými kartami nefungují.

Po výběru správného prodejce uživatel zahájí transakci. V tomto okamžiku prodávající uzamkne požadované kryptoaktivum. Kupující převádí rubly na kartu určenou prodávajícím. Poté, co se prodávající ujistí, že peníze dorazily, uvolní kryptoměnu a ta je připsána na účet kupujícího uvnitř burzy. Nyní je lze vybrat do peněženky třetí strany a uložit jej tam, nebo je můžete znovu prodat, ale tentokrát za dolary nebo eura, protože tyto peníze obdržel na zahraniční účet. A pokud uživatel nemá zahraniční účet, můžete zajít do bankomatu na kryptoměnu a vyměnit za hotovost tam. Takové bankomaty lze nalézt téměř v každém větším městě. 

Výše popsané schéma neporušuje žádné sankce, protože Rusové nemají zakázáno převádět peníze z ruských účtů na zahraniční účty. Kryptotransfery doslova zachraňují Rusy, kteří opustili zemi, ale stále mají zdroj příjmů v Rusku, například pracují na dálku a dostávají plat v rublech. Nebo naopak mají zahraniční příjmy a rublové výdaje, nesplacené hypotéky a jiné půjčky, starší příbuzné a rodinné příslušníky, které je třeba podpořit. Ve všech těchto případech jsou peníze, které se převádějí prostřednictvím kryptoměny, naprosto legální.

Existují však i jiné krypto toky s černou hotovostí a tu zřejmě využil i Islámský džihád a Hamás. Jejich cesta obvykle začíná v krypto směnárnách v Moskvě. Obchodník, který pracuje z hotovostí je například obchodník Bankoff. Jeho provize je obvykle o 1-3% vyšší než u obchodníků, kteří pracují s bankovními kartami. Lidé, kteří si přinesou tašky s černou hotovostí, jsou připraveni připlatit a toho obchodník využívá. Bankoff, tak jako jiné společnosti, má kancelář ve východní věži „Federace“ komplexu Moskva. Směnárny v Moskvě mají charakteristický rys: všechny pracují s hotovostí, tedy s penězi neznámého původu. Proto jsou specifičtí, i zákazníci.  Obecně to nejsou krypto nadšenci, nerozumí ničemu o blockchainu, ale ví, že pokud přinesou hotovost, zítra budou tyto peníze v Dubaji nebo jiné “přátelské” jurisdikci.

Pětadevadesátipatrový komplex Federace je druhou nejvyšší a jednou z nejdražších budov v Rusku. 95 pater zabírá státní VTB, druhá největší banka v Rusku. Nemovitost zde vlastní příbuzný šéfa prezidentské kanceláře Antona Vaina, syn šéfa Rostecu ex generála KGB Sergeje Čemezova, bývalý zeť premiéra Michaila Mišustina. “Federace” je zároveň doupětem pro obchodníky s kryptoměnami s jejich nelegální hotovostí. Skutečnost, že sedí v tak prestižním mrakodrapu, ukazuje postoj ruského státu, jak přistupuje k praní špinavých peněz, které mimo jiné pocházejí z prodeje drog, zbraní a další nelegální činnosti.

Kryptoměnami se platí na ruském darknetu Hydra, kde můžete sehnat téměř vše. V Rusku je mnoho věcí možných a pokud byznys s praním špinavých peněz je v souladu s politikou Kremlu, tak takové podnikání nechá žít. Dnes je tímto způsobem ruský stát schopen získávat peníze z prodeje komodit a zároveň financovat zpravodajské a vlivové operace po celém světě. 

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email