Jak to probíhalo na vládě, když znovu zavřela zemi

Prymula chtěl zákaz vycházení po 22. hodině. Schillerová s Havlíčkem nechtěli zavírat hospody. A koaliční hádka kvůli odsouvanému projevu v televizi.

Jakkoli se to zdá neuvěřitelné, ale vládní opatření, která znovu ochromila celou zemi, vznikala na poslední chvíli. Premiér a ministři sice jednotlivé kroky řešili už o víkendu, teprve při pondělním zasedání kabinetu se ukázalo, že mezi nimi panují zcela rozdílné názory, jak nyní postupovat.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula například prosazoval zákaz vycházení po desáté hodině večer. To ale většina ministrů striktně odmítala. “Veřejně to tam řekl Zaorálek, že takový krok prostě nepřipadá v úvahu. Prymula nakonec v tomto bodě ustoupil,” uvedl zdroj detailně obeznámený s průběhem jednání kabinetu.


Zasedání kabinetu probíhalo online. Foto: Vlada.cz

Ministryně financí Alena Schillerová zase podle informací Neovlivní.cz spolu s vicepremiérem Karlem Havlíčkem nechtěli zavírat hospody. Argumentovali tím, že stát údajně nemá peníze na odškodnění majitelů restaurací a dalších podniků.

“Do toho se ale vložil ministr školství Robert Plaga a prohlásil, že když se mají zavřít školy, nechápe, proč zůstanou restaurace otevřené. Notabene, když nikdo nedal na stůl analýzu, kde je riziko nákazy vyšší. Do toho tam padl dotaz na Prymulu, že data ze severní Moravy říkají, že vyšší riziko jsou právě školy a jestli je to pravda. Ministr zdravotnictví na to jednoznačně neodpověděl,” popsal pod podmínkou anonymity jeden z účastníků vládního zasedání.

Nakonec to dopadlo tak, že vláda zavřela školy i restaurace. “Prymula prohlásil, že chce zavřít všechno, protože jinak nemají opatření smysl. Po té několikahodinové debatě nakonec premiér oznámil, že se přidává k názoru Prymuly. Řekl: se vší odpovědností a vším, co to přinese, to uděláme takhle,” uvedl již citovaný účastník jednání.

Právě kvůli názorovému nesouladu se jednání vlády o hodiny protahovalo. Zdržení přinášel i fakt, že ve chvíli, kdy se měnily návrhy opatření, muselo se zasedání na pět minut přerušit a poslat ministrům nové verze, aby hlasovali o té správné a finální.

Parta amatérů a totální nervozita

Kvůli průtahům nakonec ministr zdravotnictví Prymula musel zrušit již avizovaný plánovaný projev, který si do televizí naplánoval na osmou hodinu.

To byl také důvod jisté koaliční roztržky, kdy vicepremiér a šéf ČSSD Jan Hamáček podle zdrojů z vlády rozčileně konstatoval, že kabinet vypadá jako parta amatérů.

“Prymula si předtočil projev ve dvou verzích, aniž by ta opatření ještě vláda vůbec schválila. Ministři o tom nevěděli. A jak se vláda posouvala v čase a bylo jasné, že se nestihne ani tiskovka ani ten jeho projev, byla zřejmá totální nervozita. Hamáček byl rozčilený, že takhle to nejde dělat. Že pak vláda vypadá jako parta amatérů a není možné takhle s veřejností komunikovat,” popsal již citovaný zdroj detailně obeznámený s průběhem jednání kabinetu.

Roman Prymula každopádně následně na sociálních sítích oznámil: “Je mi líto, stále na vládě diskutujeme o finální podobě opatření. Avizovaný projev je proto nutné odložit.”

Vládní opatření pak na pozdní večerní tiskové konferenci oznamovali společně premiér, ministr zdravotnictví, školství a vicepremiér Hamáček.

Samozřejmě ano, my jsme hygieny

Atmosféru, v níž vznikala vládní opatření, která opět tvrdě ochromí zemi, pak nejlépe vystihuje následující doslovná citace premiéra.

Takto Andrej Babiš odpovídal na tiskové konferenci otázku, jestli nevnímá, že pochybil: “Já nevím, kde se staly chyby. Nevidím nějaký zásadní problém. My jsme teď přijali nějaké rozhodnutí, a samozřejmě ano, my jsme hygieny, odevzdala armáda na ministerstvo zdravotnictví 1. 6. a potom jsem dospěl k názoru, že je potřeba znovu vrátit armádu do hry s panem Dzurillou, to bylo 27. července, kdy jsem viděl, že na odběrném místě na Bulovce, že to nefunguje. Takže já si myslím, že se v tom angažuju od rána do večera, nemám žádný pocit, že by sem pochybil. My jsme zkrátka rozhodovali. V březnu někdo přišel s tím matematickým modelem a v srpnu někdo, sice byl to ten samý člověk, ale už přišel v nějakém čase. A ty, který měli přijít, nepřišli. Takže to je podle mě v této fázi zbytečná debata. Já nemám pocit, že bysme dělali něco špatně. Nikdo pořádně ten vir. Můžeme se bavit, tady je odborník, můžete se zeptat primářů, jak ten vir se chová. A samozřejmě umíraj lidi. Umíraj lidi s covidem. Ano. A mě je to líto. Pravděpodobně ten covid urychluje nebo zkracuje život. A mě je to taky strašně líto.”

Měsíčník Sabiny Slonkové
“Roman Prymula zatím jede jako buldozer. Sám už se ale nechal slyšet, že funkci ministra neměl brát. To odpovídá zjištěním z našeho článku v říjnovém časopise Neovlivní.cz s názvem Plukovníkův začátek konce. Prymula ze sebe totiž narozdíl od svého předchůdce nenechá dělat premiérovu rohožku. Proč? Odpověď najdete v říjnovém časopise.”
Předplatné časopisu Neovlivní

Zdroj náhledové foto: Vlada.cz

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email