Jan Hrušínský: 80 % absurdna, 20 % svobody a štěstí

Listopadové vzestupy a pády podle principála Divadla Na Jezerce.

Četl jsem nedávno Mýtus o Sisyfovi od Alberta Camuse. Úžasné. Jak Camus mísí štěstí a svobodu s absurdnem! Co čert nechtěl, přečetl jsem si také poslední listopadový volební průzkum.

Představte si, že 33,2 procenta našich spoluobčanů vyneslo na první místo agenta StB Andreje Babiše a jeho hnutí ANO. Tito lidé by ve vládních funkcích chtěli také pana Faltýnka, Havlíčka a Schillerovou a Jermanovou, Juchelku či Malou Taťánu. Absurdní. S velikým odstupem na druhém místě (sic!) následuje Okamura a jeho SPD. 12 procent našich spoluobčanů by chtělo, aby nám vládli experti Bašta, Foldyna, Maříková a další, o kterých jste patrně nikdy neslyšeli. S nimi by tito voliči vynesli do vlády fachmany z proruské Trikolory, která je Okamurovým spojencem.


Čtenář časopisu Neovlivní.cz. Foto: Divadlo Na Jezerce

To je snad ještě absurdnější. Vládní ODS se s 11,6 procenta hlasů propadla na třetí místo, kde ji následují Piráti s 10,2 procenta. Dále ještě STAN se 6,3 procenta a TOP 09 s 5,2 procenta. Ostatní by se do Parlamentu nedostali.

Babiš a Okamura sice nedají dohromady jedinou českou větu, aby v ní nenasekali gramatické i faktické chyby, ale zato by dali dohromady pohodlnou vládní většinu se 45,2 procenta hlasů občanů, kteří by chtěli, aby právě tito dva ryze čeští vlastenci náš stát řídili.

Agentura Moody’s změnila od listopadu 2024 výhled ratingu ČR z negativního na stabilní. Potvrzení ratingu obnáší především rostoucí úroveň bohatství a konkurenceschopnosti ekonomiky, vysokou kvalitu institucí a efektivitu zaváděných politik, relativně dobré snižování veřejného dluhu a mírné vystavení země geopolitickým rizikům. Česká republika se poprvé od listopadu 1989 stala nezávislou na dodávkách ruského plynu.

Znamená to, že si Fialova vláda nevede špatně. Dostanou-li se po příštích volbách zmínění vlastenci Babiš a Okamura k moci, budou mít z čeho brát.


NEPŘEHLÉDNĚTE: Předplatné časopisu Neovlivní.cz Sabiny Slonkové pro rok 2024


Přesto mě tato představa nenaplňuje štěstím z dobrého vývoje v naší zemi. Naopak – pokaždé když vysocí vládní představitelé vyhlásí, že jsme sice připraveni na přijetí eura, ale žádat o jeho zavedení nebudeme, jsem zklamán dalším nedodrženým předvolebním slibem. Euro před volbami slibovala i ODS, která se nyní propadla na současných 11 procent. Proč asi? Proč slibují věci, o kterých vědí, že je nebudou chtít splnit? Proč všechny strany vládní pětikoalice slibovaly korespondenční volbu, když nemají vůli svoje sliby plnit? Kolikrát jsme slyšeli, že se nebudou zvyšovat daně, že v naší dotacemi zaplavené zemi stát přestane financovat všechny ty linky na toastové chleby a všechny ty „zlaté doly“, do kterých města a ministerstva každý rok chrlí miliardy dotací!

Vyšší daně samozřejmě zaplatím. Absurdní je, že tyhle peníze nejdou na ozdravění ekonomiky státu, ale dostane je můj konkurent v jiném divadle v dotacích. Nerovné podmínky rovná se svoboda podnikání? Příspěvkovým organizacím v kultuře se letos dotace o desítky milionů zvyšovaly. Přesto šli zaměstnanci Národního divadla – s miliardovými dotacemi – spolu s učiteli a lékaři stávkovat proti vládě. Pletu se, když si myslím, že odboroví předáci se stotisícovými platy a Breitlingy a Rolexy na zápěstí jsou spřízněni s Babišem, Konečnou a Okamurou? Neprosazoval odboráře Středulu Miloš Zeman za našeho prezidenta?

Pánbůh s námi a zlé pryč. Zeman už pryč je. Teď ještě ti zbývající. Proč ale mám pocit, že jich je tady čím dál víc? Že jeden bolševik zmizí a deset dalších se odněkud vynoří v úplně jiné straně.

Moje vánoční předsevzetí psát o hezkých věcech, třeba i o dojmech z četby Camusova Sisyfa, se rozplynulo nad volebními průzkumy. Přesto mi dovolte, abych vám všem z celého srdce popřál jen to nejlepší, krásné Vánoce a navzdory výše uvedenému i skvělý příští rok 2024.

Pro Neovlivní.cz Jan Hrušínský,
principál Divadla Na Jezerce, 30. listopadu 2023

Zdroj náhledové foto: Divadlo Na Jezerce

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email