Jan Hrušínský: Naděje

Principál Divadla Na Jezerce píše pro časopis Neovlivní.cz o tom, co nám přinesly říjnové volby.

Říjnové vzestupy a pády

Náš čtyřletý vnuk Vojta si nedávno v parku na Jezerce všiml, že z některých stromů opadalo listí. Ptal se, jestli stromy bez listí umřou. Uklidnili jsme ho, že neumřou, jen se připravují na zimu, aby na jaře mohly nabrat novou sílu, a až se zase vrátí sluníčko, vrátí se stromům i zelené listí a porostou dál. Připomnělo mi to tak trochu letošní volby. Nažloutlí a zarudlí politici opadali, aby demokracie mohla nabrat sílu a do politiky se vrátila slušnost, právo a spravedlnost. A morálka. A naděje.


Jan Hrušínský Foto: Divadlo Na Jezerce

Snad tomu tak nakonec i bude. I když vzhledem k mému věku a zkušenostem, s optimismem šetřím jako s šafránem.

Rok 2021 vůbec nebyl špatný. Dostali jsme vakcínu proti covidu. To je velká věc. Mám dvě dávky Pfizeru, a jakmile to bude možné, půjdu na třetí. S covidem dnes v nemocnicích leží převážně ti, co očkování odmítají. Zvláštní volba.

Život, nebo smrt? Jsem rozhodně pro život. I když jsem s ním někdy nespokojený, nadávám na poměry, rouhám se, a když už se zdá, že je konec světa – příroda to vyřeší.

Nebo někdy také volby. Trestně stíhaní politici prohráli. Po sto letech konečně zůstali mimo sněmovnu komunisté. Kolik lidských životů mají na svědomí! Kolik generací trápili, vraždili a okrádali! Miliony lidí nejen u nás. A konečně jsou pryč. Naplnila se slova písničky Jiřího Dědečka Už jde rudoch od válu. Mrzí mě, že se toho nedožili moji rodiče, protože jejich generaci bolševici ublížili nejvíc.


Jan Hrušínský píše pro prosincový časopis Neovlivní.cz: Podepisujme své názory


Nicméně Vojtěch Filip si zaslouží velkou gratulaci a svým způsobem i potlesk za způsob, jakým se zapsal do historie komunistické strany. Přesvědčený podporovatel nejbrutálnějšího kapitalisty a miliardáře, jakého naše země poznala, se zasloužil o historický debakl KSČM a komunisty dovedl mimo Poslaneckou sněmovnu. Budiž mu tato zásluha přiznána na věčné časy.

Do třetice všeho dobrého chci zmínit zážitek z premiéry Mašínů, které jsme uvedli v Divadle Na Jezerce. Ten večer zažilo divadlo několik netypických potlesků. První zazněl ještě před začátkem představení, když do hlediště vešel Karel Schwarzenberg. Bouřlivým potleskem byla oceněna hra i její téma, které je v naší společnosti desítky let tabu, herci i divadlo, které se rozhodlo téma otevřít. Požádal jsem tleskající diváky, aby do svého potlesku zahrnuli i přítomnou paní Zdenu Mašínovou. Vlna potlesku, při kterém celé hlediště stálo a tleskalo dámě, jejíž život by vydal na deset románů, neměla obdoby.

Představte si to. Tři děti národního hrdiny Josefa Mašína, dva bratři Josef a Ctirad a jejich sestra Zdena, od narození tělesně postižená. Sourozenci, kterým nacisté v roce 1942 zavraždili tátu a komunisté v roce 1956 mámu. Po smrti otce uvěznili nacisté jejich maminku a drželi ji v cele s dr. Miladou Horákovou. Tři děti zůstaly samy. Třináctiletí bratři se koncem války zapojili do odboje a s nasazením života prováděli ozbrojené sabotáže. Poškozovali nacistická letadla. Po válce byli vyznamenáni prezidentem Benešem za statečnost a vlastenectví, při němž nasazovali život. Z vězení se vrátila jejich matka i dr. Horáková. Obě nacistický žalář přežily. Ani jedna nepřežila metody KSČ. Dcera Zdena byla v padesátých letech uvězněna také. K výslechům ji komunisté vodili nahou a nesměla si vzít ani berle, bez kterých padala ze schodů a musela se k výslechům plazit po zemi. Vsadím se s vámi, kdybyste zažili jen zlomek toho, co rodině Mašínů prováděli nacisté a komunisté – také byste chtěli proti totalitnímu režimu bojovat se zbraní v ruce.

Je podzim, ze stromů padá listí a my nemusíme čekat až do jara na novou naději. Získali jsme ji v podzimních volbách. Nezbývá než doufat, že ji tentokrát nepromarníme.

Pro časopis Neovlivní.cz Jan Hrušínský, principál Divadla Na Jezerce, 20. října 2021

Zdroj náhledové foto: Divadlo Na Jezerce

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email