Kauza prezidenta USA s českou stopou. Hrají: Zemanův poradce, špioni a tendr na Dukovany

Významnou roli v kauze financování rodiny Joe Bidena hraje James Gilliar, Brit žijící v Praze, který se pohybuje v zákulisí tendru na dostavbu jaderné elektrárny v Dukovanech.

Smyčka kolem syna amerického prezidenta Huntera Bidena, jehož finanční skandál nese významnou českou stopu, se znovu utahuje. Původně to vypadalo, že Biden junior uzavře s justicí ve dvou svých kauzách dohodu o vině, soud ale včera navržený pakt smetl ze stolu.

Dukovany. Foto: Shutterstock

“Dohoda o vině pro prezidentova syna se zhroutila v dramatickém soudním jednání…Jde o první případ, kdy ministerstvo spravedlnosti obvinilo potomka úřadujícího prezidenta,” píše BBC s tím, že Hunter Biden a prokurátor mají nyní dva týdny na předložení nové dohody.

Soudkyni, která má případ na starost, jmenoval ještě Bidenův předchůdce Donald Trump. Jádrem sporu se včera stala pochybnost, zda se dohoda bude vztahovat jen na jasně definované aktuální činy nebo zajistí synovi prezidenta imunitu i pro případné další vyšetřování.

Skrze finanční transakce Huntera Bidena republikáni útočí přímo na jeho otce, amerického prezidenta. Jak popisuje aktuální vydání časopisu Neovlivní.cz, podílel se na nich Brit žijící v Praze James Gilliar. Stejný muž se angažoval ve státním obchodu, kdy ČEZ koupil firmu na těžbu lithia. A stejný muž se pohybuje v zákulisí historicky největší zakázky na dostavbu jaderné elektrárny v Temelíně.

“Jedná už roky ve prospěch Američanů z Westinghousu a Korejců, kteří mají o výstavbu nových bloků českých elektráren zájem,“ uvedl jeden z pražských byznysmenů, který se s Gilliarem dobře zná.

James Gilliar žije v poslední roky v České republice a americká a britská média jej popisují jako nepolapitelného fantoma, který má za sebou průpravu ve zpravodajských službách. Zahraniční média se mu věnují právě kvůli jeho roli v kauze Huntera Bidena. V Bidenově ztraceném laptopu se našla emailová korespondence, z níž vyplynulo, že Hunter Biden a James Gilliar chystali společné obchodní aktivity se zakladatelem čínské společnosti CEFC Jie Ťien – Mingem, poradcem českého prezidenta Miloše Zemana.

Republikánští kongresmani se pak snaží najít odpověď na otázku, zda byl do synových obchodních aktivit s Čínou zapojený i prezident USA Joe Biden a neocitl se kvůli tomu ve střetu zájmů. “The Washington Post prostřednictvím vládních záznamů, soudních dokumentů a bankovních výpisů zjistil, že CEFC a její manažeři zaplatili 4,8 milionu dolarů subjektům ovládaným Hunterem a Jimem Bidenem (bratrem amerického prezidenta pozn. Neo),” napsal list Washington Post v obsáhlé analýze případu Gilliar-Biden.


Financování rodiny amerického prezidenta, obří provize z českého obchodu s Lithiem, zakázka na Dukovany. Záběr aktivit Jamese Gilliara popisujeme v časopise Neovlivní.cz Foto: Neo

Důkaz, že o tom prezident věděl, se ale dosud neobjevil. Nejnověji pak republikáni v květnu vydali zprávu, že přes konto Jamese Gilliara prošel i milion dolarů od společnosti ovládané významným rumunským byznysmenem Gabrielem Popoviciu, toho času souzeného pro korupci. Vyšetřování vedou pro podezření z praní špinavých peněz.

„Rumunské fondy byly součástí více než deseti milionů dolarů, které Hunter Biden, jeho rodina a obchodní partneři získali z obchodů s cizinci v Číně, na Ukrajině a dalších zemích,“ komentoval to republikánský šéf výboru pro dohled nad Sněmovnou reprezentantů James Comer.

Jakou roli hraje James Gilliar v obchodem rodiny amerického prezidenta? Do jakých obchodů se zapojil v České republice? Detaily přináší aktuální časopis Neovlivní.cz, který je k mání v sekci PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email