Prahu řídí Brno. TOP 10 brněnského vlivu

Rozhoduje ve druhém největším městě jeho primátorka nebo její náměstek? Jakou moc tu mají lobbisté? Přehled skutečně nejvlivnějších brněnských postav přináší aktuální vydání časopisu Neovlivní.cz.

“Prahu řídí Brno. Vypadá to jako nadsázka, ale do značné míry to tak skutečně je. A přišlo to s vládou Petra Fialy. Hned tři ministři a premiér jsou z Brna, stejně jako třeba nový šéf veřejnoprávní televize. V TOP 10 zákulisních hráčů z předminulého čísla časopisu Neovlivní.cz jsou odtud hned dvě postavy. Kdo jsou ale skutečně nejvlivnější figury přímo v Brně? A jak to, že jedna z nich může zničit i vládu?,” píše aktuální časopis Neovlivní.cz, který přináší TOP 10 vlivu v Brně.

„Bohužel přišel bezprecedentní podraz, místní kmotři se vracejí.“ Těmito slovy komentoval rozzlobený Andrej Babiš po volbách v roce 2018 vznik brněnské vládní koalice, v níž ODS, lidovci, ČSSD a Piráti vyšachovali ze hry jeho vítězné hnutí ANO. Babišovi lidé zůstali odstavení od moci v Brně i po minulých komunálních volbách.


Ilustrace: Shutterstock

Ti samí politici ANO, kteří se tehdy stali „obětí bezprecedentního podrazu“ ze strany ODS, teď pomohli primátorce Markétě Vaňkové a slovy Babiše „místním kmotrům“ stopnout její vlastní projekt miliardového kotle pro městskou spalovnu. Mohli si to dovolit, jejich jména zůstanou navždy v anonymitě. Po dlouhých sedmnácti letech zastupitelstvo poprvé hlasovalo zase tajně.

Příběh zastaveného projektu městského kotle současně ukazuje, jak velký vliv ve městě mají lidé, které mimo Brno nikdo moc nezná. Tím, kdo byl hybnou silou, která potopila původně vlajkovou loď ODS, nebyla primátorka Vaňková. Podle zjištění reakce Neovlivní.cz, která celou kauzu týdny sledovala a popisovala na webu, to byl Robert Kerndl. Občanský demokrat, náměstek primátorky a muž, který má v podstatě celý brněnský byznys pod palcem. A jeho syn pracuje pro konkurenční odpadovou firmu miliardáře Daniela Křetínského.

„Kdo chce v Brně získat přízeň primátorky Markéty Vaňkové, měl by napřed získat pozornost Roberta Kerndla, říká se. K uplatnění svého vlivu Kerndl nepotřebuje zvyšovat hlas, vyhrožovat, nebo používat vulgarismy. Dokáže oponenta setřít i bez toho. Ví, jak zamířit tam, kam potřebuje,“ napsali o něm reportéři brněnské přílohy MF DNES.

Symbolické přitom je, že se Kerndl nominoval na stránky celostátního deníku nikoli svými aktivitami, politickými postoji či tím, že je synem známého hudebníka Ladi Kerndla. Objevil se tam až poté, co kdosi neznámý letos v létě rozšířil po sociálních sítích snímek, na kterém je zachycený s primátorkou a bílým práškem.

Důkazem jeho vlivu je i fakt, že v případě spalovny měl Kerndl proti sobě i koaliční lidovce v čele s ministrem životního prostředí a bývalým brněnským náměstkem Petrem Hladíkem. Jeho pozici ještě jistil další zákulisní hráč, lobbista František Machač. Nestačilo to.

I díky fintě s tajným hlasováním. Tu mimo jiné před lety „vynalezl“ jeho mentor, ministr spravedlnosti Pavel Blažek, v té době radní Brna. Tajně se před těmi sedmnácti lety hlasovalo v Blažkově éře o osudu paláce Jalta a policie pak nedokázala ukázat prstem na viníky podezřelé transakce.

Historie se zkrátka opakuje. Včetně toho, jak se proměnila mocenská mapa v druhém největším městě Česka. I tady do složení TOP 10 vlivu výrazně promluvila svými raziemi policie. Odstavila od moci část významných hráčů. A místo nich přišli jiní.

Přehled deseti nejvlivnějších postav Brna přináší aktuální časopis Neovlivní.cz. Řídí město primátorka nebo její náměstek? A co Pavel Blažek. TOP 10 vlivu v časopise, který je k mání v sekci PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email