Kdo vydělává na postoji ČNB? Babišův Agrofert

Centrální banku vede Babišův exporadce Michl, který odmítá hýbat s úrokovými sazbami.

Bankovní rada České národní banky (ČNB) odmítla navzdory inflaci hýbat s úrokovou sazbou, která se drží na sedmi procentech. A ani výhledově se k ničemu takovému nechystá. Navzdory aktuálnímu varování japonské Nomury, že České republice hrozí měnová krize.

“Úrokové sazby zůstanou po určitou dobu na relativně vysoké úrovni, pokles nyní nečekejme,” komentoval rozhodnutí bankovní rady guvernér Aleš Michl.


Podnikatel a jeho poradce. Babiš a Michl Foto: Hnutí ANO

Postoje centrální banky, kterou vede bývalý poradce Andreje Babiše Michl, nahrávají mimo jiné právě politikově byznysu. Na nezvyšování úrokových sazeb vydělávají především velké firmy, včetně Agrofertu. Vyšší úroky vedou k dražším úvěrům na investice a provoz pro firmy, domácnostem zase zdraží půjčky na bydlení.

“Nejde ani tak o velikost firem, jak o míru zadlužení a nemožnost čerpat úvěry v eurech. Spíše než o vývozní firmy, které mají příjmy v cizích měnách a kterým jsou banky ochotny i poskytnout proti eur příjmům eur úvěry, se obecně jedná o firmy dovážející, zadlužené a s nízkou přidanou hodnotou,” reagovala hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská na dotaz, komu současný postoj ČNB nahrává.

A je to přitom právě Agrofert, kdo do této definice spadá: má dovozně náročnou výrobu a často nízkou přidanou hodnotu. Podle výroční zprávy za rok 2021 měl holding úvěry ve výši 33 miliard korun. A podle stejného dokumentu za předchozí rok znamená každé zvýšení úrokové sazby citelný zásah do zisku firmy: konkrétně při nárůstu o půl procentního bodu holding vyčíslil snížení zisku o 158 milionů.

V minulosti, kdy ještě Andrej Babiš měl možnost ovlivňovat politiku napřímo, veřejně brojil proto rostoucím úrokovým sazbám. Naposledy přesně před rokem zaútočil na tehdejšího guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka, když centrální banka právě kvůli inflaci rozhodla o zvýšení sazeb.

“Pokud si pánové z ČNB myslí, že tímto zastaví růst ceny energií, ropy, plynu a emisních povolenek, tak jsou skutečně mimo,” reagoval tehdy Babiš a postup ČNB označil za nesmyslný.

Po nástupu jeho exporadce Michla, kterého na poslední chvíli protlačil u prezidenta Miloše Zemana šéf jeho protokolu Vladimír Kruliš, se už Babiš zvyšování sazeb evidentně obávat nemusí.

Jak se guvernér odměnil Hradu za své jmenování? Akce úklid aneb co se odehrává v zákulisí Zemanova týmu pár týdnů před jejich odchodem z Hradu. Čtěte v Zimním speciálu Neovlivní.cz, který už nyní objednávejte v sekci PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Hnutí ANO

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email