Kdo zvedne milion opuštěných hlasů

Demokratické strany vyhrály, protože propadly hlasy více než milionu voličů. Sáhne si pro ně Babiš nebo Okamura?

Andrej Babiš řekl, že pokud prohraje ve volbách, odejde z politiky. Ale pak si to rozmyslel. Řekl, že nebude poslancem, protože sněmovna je žvanírna. Ale pak si to rozmyslel. Teď říká, že prezidentská kandidatura pro něj není v tuto chvíli téma.

Ale Andrej Babiš umí počítat. Ví, kolik jeho hnutí dostalo hlasů. A ví, že se „na ulici“ válí další milion. Stačí si pro hlasy sáhnout. Kdo další má zájem o rekordní počet bezprizorních voličů, kteří teď nemají zastoupení v parlamentu?

Ilustrace: Shutterstock.com

Poprvé v historii propadly hlasy více než milionu voličů. Protože vesměs šlo o levicové, protestní, nebo populistické strany, byl právě tento výpadek důvodem, proč po osmi letech vyhrály koalice pravého středu.

Propadlé hlasy však mohou vyvolat u bezmála pětiny účastníků voleb, zpravidla příznivců levice, bezmocný vztek s nepředvídatelnými důsledky. „Koalice totiž budou muset hrát i jejich témata, sociální politiku. Jinak riskují, že příště vyhraje extrémní šílenec,“ upozornil bývalý vicepremiér Jan Kalvoda v rozhovoru pro Lidové noviny, které mají blízko k vůbec hlavnímu poraženému těchto voleb, tedy Andreji Babišovi. Z podtextu vyplývá, že vítězové budou ještě litovat, protože po Babišovi nebo vedle Babiše přijde ještě někdo horší, kdo bude skutečným nebezpečím pro demokracii.

Po zveřejnění volebních výsledků nebyl Jan Kalvoda se svými obavami výjimkou. Zvláště příznivci pravice si dobře vzpomínají, jak jejich strany vyhrály v roce 2010 volby, při kterých zároveň propadlo 987 tisíc hlasů – převážně pro populisty či radikály, jakými byly Strana práv občanů (Zemanovci), Solidarita Jany Bobošíkové nebo Dělnická strana.

Takové množství propadlých hlasů a zároveň rostoucí nespokojenost s dopady finanční krize se staly předpokladem ke vzniku dalších protestních stran. Dvě z nich, ANO Andreje Babiše a Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury (dnes SPD), v předčasných volbách o tři roky později pravici na celé čáře porazily a slavně vstoupily do sněmovny.

Propadlé hlasy, vyhlídka na pokračování ekonomické krize a možná také na sociálně necitlivou středopravou vládu jsou třemi parametry, které mohou určovat politiku také v nadcházejícím období. Jinými slovy, jsou varováním, že se jedenáct let stará historie může opakovat.

Proroctví o tom, že se vrátí časy, jaké Češi zažili po roce 2010, přesto na první pohled zpochybňuje jeden detail. Současní nespokojenci budou mít k dispozici dvě protestní či populistické strany přímo v parlamentu. Proč tedy vymýšlet další.

Vrátí se tedy Andrej Babiš po příštích volbách? Analýza v listopadovém časopise Neovlivní.cz, který je k mání v sekci PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email