Koalice kandidáta na Hrad nemá. Řeší podporu Pavla nebo Nerudové ve 2. kole

Vládní politici chtějí v první kole vyzvat k podpoře “demokratického kandidáta”, teprve ve druhém kole se chtějí vyjádřit jmenovitě.

Léto se chýlí ke konci a vládní koalice dosud nenašla kandidáta pro prezidentskou volbu v příštím roce.

Původně přitom premiér Petr Fiala věřil, že čas na oznámení společného jména nastane právě v létě: “Kandidát musí dozrát. Ještě není léto, tak ještě nikdo nedozrává. Ještě chvilku počkejme, pak určitě s dobrým kandidátem vystoupíme.“


Foto: Koalice Spolu

Podle zjištění Neovlivní.cz se ale vhodný člověk, kterého by koaliční strany chtěly společně vyslat na Hrad, neobjevil. Vládní politici proto řeší novou strategii.

“Kandidát není. Musel by to být zázrak, kdyby se ještě objevil,” uvedl jeden z vládních politiků.

Ve hře je podle informací Neovlivní.cz možnost, že koalice Spolu žádného vlastního kandidáta nepostaví. V prvním kole vystoupí s podporou pro “demokratické kandidáty” tak, aby bylo zřejmé, že podporuje volbu proti Andreji Babišovi.

“A v druhém bychom podle situace podpořili Petra Pavla nebo Danuši Nerudovou. Podstatné je, aby nevyhrál Babiš,” řekl již citovaný politik a dodal: “Pro to první kolo bychom vlastního kandidáta nestavěli s tím, že nechceme tříštit síly na demokratickém spektru, kde je kandidátů dost.”

To, že vládní politici nyní řeší právě tuto možnost, redakci potvrdil i zástupce jiné koaliční strany. Oba ale trvali na anonymitě, výsledný postoj chtějí předsedové stran oznámit společně.

Odcházející prezident Miloš Zeman i někteří vládní politici ještě zjara dávali najevo, že by byli rádi, kdyby se o úřad hlavy státu ucházel premiér Fiala. Jak jsme ale popsali v květnovém časopise Neovlivní.cz, lídr ODS a vládní koalice to striktně odmítl . “V českém politickém systému je klíčová role premiéra. To je pozice, kam jsem byl před pár měsíci na základě voleb jmenován s mandátem na další čtyři roky. To je moje odpovědnost vůči voličům a moje základní poslání, na něž se plně soustředím,“ potvrdil tehdy redakci.

Petr Fiala považuje za klíčové udržet vládu a ustát energetickou a inflační krizi, která se očekává s podzimem. Mimo jiné i proto netlačil na to, aby se ministr vnitra Vít Rakušan zbavil problematického šéfa rozvědky Petra Mlejnka.

“Osobně měl k případu Mlejnek na vládě nejvyhraněnější postoj, Rakušan ale na osobě šéfa rozvědky trval. Premiér svůj názor nakonec neuplatnil. Prioritou je pro něj udržení vlády, i za cenu takových ústupků,” prozradil jeden ze spolupracovníků Petra Fialy.

V říjnu to bude rok, kdy demokratické strany odstavily od moci Andreje Babiše. Jak si vedou? Co chystají na podzim a co se odehrává v zákulisí? Čtěte v zářijovém časopise Neovlivní.cz, který můžete už nyní objednávat v sekci PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Koalice Spolu

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email