Konkrétní trest za daňový ráj, developerský gigant v ČR prohrál soud

Finanční správa oznámila na speciální tiskové konferenci, že definitivně vyhrála soud o desetimiliony korun, které měly být v Česku zaplaceny jako daň. Avšak nebyly, protože velká firma vyvedla úmyslně peníze za hranice.

Agresivní daňové plánování a zneužití práva. Tak server iDnes.cz shrnul rozsudek Nejvyššího správního soudu, který odsoudil největšího tuzemského vlastníka průmyslových nemovitostí, společnosti CTP k doplatku několika desítek milionů korun finančnímu úřadu (odkaz »).

K tomuto tématu:

» Motejlek: Proč Panama Papers hýbou světem, ale Češi tápou
» Proč neskončili v síti Panama Papers čeští politici
» Panamské dokumenty: Uniklá data zmiňují i mocné Čechy

“Podle verdiktu developerská firma vyváděla české zisky do daňového ráje v Lucembursku, aby je nemusela danit,” uvedl server s dodatkem, že zveřejněné “schéma ilustruje, jak ze ziskové české firmy udělat ztrátovou a vydělat na daních.”

Princip daňového úniku, který se odehrál již v roce 2008, byl postaven na skupině vzájemně provázaných firem v Česku, Lucembursku a Nizozemsku.

“Schéma zahrnuje prodeje podílů v českých firmách do Nizozemska, vznik pohledávky, její postoupení do Lucemburska, převedení pohledávky na úvěr a fúzování ztrátových firem se ziskovými. Výsledkem bylo, že česká firma odváděla z úvěru vysoké úroky za úvěr sesterské firmě v Lucembursku a doma vykazovala ztrátu,” popsal iDnes.

“Podnět k prověření daňových povinností skupiny CTP vzešel ze strany nizozemského správce daně,” uvádí se v rozsudku NSS. Úřady na základě vyšetřování snížily firmě údajnou vykázanou ztrátu o 341 milionů korun.

CTP drží víc než jednu třetinu všech průmyslových nemovitostí v ČR, které lze pronajímat. Skladové a firemní zóny má firma napříč republikou, od Plzně přes Brno až na sever Moravy.

Firma, která v minulosti měla několik konfliktů se státem, například kvůli neschválenému plánu hal pro Amazon na jihu Moravy, vstupuje v posledních letech stále více i na trh kancelářských budov a prostor.