Evropské deníky: Babiš podle unijních právníků dál ovládá Agrofert

Potíže českého premiéra Andreje Babiše nekončí. Právníci Evropské komise zpracovali zprávu, podle níž Babiš dál ovládá holding Agrofert a je ve střetu zájmů. Utajovaná zpráva právníků, o níž před půlnocí informoval francouzský list Le Monde a britský deník The Guardian, může mít pro českého politika a byznys holdingu Agrofert vážné následky. Stejně tak ovšem i pro české daňové poplatníky.

“Jedná se o zvlášť nepříjemný dokument pro českého premiéra. Andrej Babiš se podle evropského práva nachází střetu zájmů,” napsal v noci Le Monde.

Francouzský list se odvolává na zprávu právníků z 19.listopadu. Dokument si nechala vypracovat Evropská komise, která střet zájmů českého premiéra aktuálně řeší.

Podle zprávy právníků je nanejvýš vhodné, aby Andrej Babiš ukončil svoji dvojroli politik-byznysmen. A to s ohledem mimo jiné na to, že Česká republika je od roku 2004 členem Evropské unie a čerpá její dotace.

Unijní právníci podle Le Monde jasně konstatovali, že Babišův krok, kdy holding Agrofert zaparkoval do svěřenského fondu, je nedostatečný.

Závěry právníků mohou mít vážné následky nejen pro Andreje Babiše a jeho byznys, ale také pro celou Českou republiku, která je příjemcem peněz z Unie.

Britský deník The Guardian s odkazem na zprávu právníků píše, že z ní plyne pro české daňové poplatníky výzva, aby vrátili alespoň část z 82 milionů euro, které Agrofert letos z unijních peněz získal. A bude se hrát o další miliardy, protože Agrofert je tuzemským rekordmanem v čerpání dotací.

Reportéři Guardianu také oslovili Andreje Babiše se žádostí o reakci na závěr unijních právníků. Odpověď českého premiéra zněla: Jsou to lži.

Další detaily zprávy právníků Evropské komise pak v sobotu ráno přinesl německý list Süddeutsche Zeitung, který s odkazem na dokument uvádí, že český premiér je osobou ovládající Agrofert. Potvrdil se tak podnět české pobočky Transparency International. “Mimořádně špatná zpráva pro zakladatele populistické strany ANO,” komentuje list.