© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Politik u soudu tvrdí, že si banka vymýšlela nesmysly, aby centrála schválila úvěr pro jeho Čapí hnízdo.
Dělat byznys s Andrejem Babišem je vážně radost. Ve chvíli, kdy se sám dostane do úzkých, můžou mít jeho obchodní partneři téměř stoprocentní jistotu, že je podrazí.
¨Naposledy se o tom přesvědčila britská HSBC, která před lety poskytla téměř tři čtvrtě miliardový úvěr na výstavbu Čapího hnízda. Politik, jehož soukromý byznys banka roky úvěrovala, u soudu dnes tvrdil, že bankéři v interních dokumentech k úvěru lhali. Jako smyšlené označil argumenty z dokumentů, že za Čapím hnízdem stojí on sám.
“Byl jsem v šoku, co všechno si banka HSBC navymýšlela v žádosti, aby přesvědčili londýnskou pobočku, aby úvěr schválila,” prohlásil podle reportéra iRozhlas dnes před soudem.
Důležité je vědět, že banka s Babišem a jeho Agrofertem už spolupráci ukončila. Mimo jiné právě z reputačních důvodů, které finančnímu ústavu přivodila kriminální kauza Čapí hnízdo.
A stejně tak je dobré připomenout svědectví bankéře HSBC Filipa Koutného, jehož výpověď u soudu přesně korespondovala s napadenou dokumentací: manažeři Agrofertu nám dali informaci, že Čapí hnízdo patří Babišovi.
ČTĚTE TAKÉ: Nové důkazy kauzy Čapí hnízdo
Navzdory tomu, že dnes Andrej Babiš označuje bankéře za lháře, interní dokumentace HSBC k financování jeho byznysu dokazuje, že jejich vztahy byly nadstandardní. Miliardář je dokonce neváhal oslovovat, aby mu pomohli podfouknout svého kolegu z vlády Miroslava Tomana.
Šlo o transakci s drůbežářskou společností XAVERgen, kterou Tomanovi vlastnili a před lety zvažovali její prodej. Babiš o ni měl zájem. Jenže Tomanovi, kteří jsou v zemědělském byznyse rovněž mocnou rodinou, byli proti, aby firma skončila právě u Babiše.
A tak politik požádal svou banku, jestli mu pomůže celou operaci za zhruba 700 milionů financovat. Ovšem tak, aby Tomanovi nevěděli, že ve skutečnosti kupuje Babiš.
“Babiš potvrdil, že Toman má prodávat klienta HBCZ XAVERgen a jedná s potenciálním německým investorem. Babiš si nemyslí, že by německá společnost XAVERgen skutečně koupila a sám by měl o tuto akvizici zájem,” zapsali si bankéři v roce 2009 po jednání s majitelem holdingu Agrofert.
A doplnili, co jim Babiš k transakci výslovně dál říkal: “Toman bohužel nechce prodat svůj podnik Babišovi, který se dotazoval, jestli by HSBC byla schopná poskytnout jakoukoli pomoc (například investiční bankovnictví) tak, aby Toman nevěděl, kdo je kupující. Slíbili jsme, že prověříme možnosti.”
Každopádně z transakce nakonec sešlo, XAVERgen zanikl a Tomanovi jako nástupnickou organizaci založili firmu Xaverov. Příběh nicméně ukazuje, že měl Babiš k bankéřům vysokou míru důvěry. A bankéři navíc neměli jediný důvod si vymýšlet, aby centrála úvěr pro Čapí hnízdo schválila.
Byla to naopak farma Čapí hnízdo, kdo peníze na výstavbu potřeboval. Bez nich byl Babišovo víkendové sídlo nikdy nevzniklo. Před soudem pak politik stojí proto, že farma navíc dostala padesátimilionovou dotaci, na kterou podle obžaloby neměla nárok.
Zdroj náhledové foto: Repro/Neovlivni.cz