Maďar končí u Vojtěcha: Podpásovka, byl jsem proti rouškám ve školách

Epidemiolog Rastislav Maďar končí coby poradce v týmu ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha. Rozhodl se tak v pátek poté, co se na něj ministr i premiér pokusili přehodit odpovědnost za chaos při zavádění podzimní verze covid opatření. Jeho pozici opakovaně podrývaly vypjaté vztahy s premiérovým oblíbencem Romanem Prymulou.


Pár hodin poté, co premiér mluvil o tom, že podřízení uvedli ministra Vojtěcha při zavádění roušek do škol v omyl, ministrův poradce Rastislav Maďar rezignoval. Jak sám říká, vnímá jako podpásovku, že byl označen za viníka. Přitom to podle něj bylo obráceně. Konkrétně roušky ve školách nedoporučoval a varoval ministra, že jejich zavedení je v rozporu s odborným stanoviskem pracovní skupiny.

“On za dvě minuty reagoval způsobem, ze kterého vyplynulo, že je to rozhodnutí nějakého jiného jednání. Tím to pro mě jako odborného poradce skončilo. Tedy až do momentu, než se objevilo v médiích, že bylo chybou roušky do společných prostor škol dávat a že za to mohu já. Mám naštěstí uloženou písemnou korespondenci potvrzující to, co říkám,” citovala Maďara veřejnoprávní televize s odkazem na ČTK.  Jak dodal, pracoval ve skupině zadarmo: “Byla to z mé strany v mnoha ohledech oběť, věc principu, ale abych musel čelit zákeřným podpásovým útokům, to nemám zapotřebí.”

Momentka z Malawi, rok 2017. Foto: Archiv Rastislava Maďara.

Rastislav Maďar platil za odborníka, který měl ovšem potíže se svým egem. Mimo jiné i proto se dostával do konfliktů s dalším podobně založeným expertem, premiérovým oblíbencem Romanem Prymulou. Během koronakrize Maďar opakovaně “proslul” výroky, za které sklízel kritiku. Jako například, že horníci na Karvinsku chodí v šest ráno na pivo a šíří nákazu. Nebo, že jsou lidé nezodpovědní. Tato slova pronášel ve chvíli, kdy premiér vybízel Čechy, aby cestovali do Chorvatska,  protože situace je dobrá.

Než Rastislav Maďar nastoupil do týmu Adama Vojtěcha, byl jeho mediální obraz poněkud jiný. Byl vnímaný jako zastánce očkování s realistickým přístupem, kromě toho svůj čas a peníze věnoval pacientům v odlehlých končinách Afriky.

“Naše organizace, která se jmenuje International Humanity, dodneška funguje na principu, že každou získanou korunu použijeme pro ten daný účel. Naši dobrovolníci si platí veškeré náklady ze svého, centrála je v mé ordinaci v Ostravě, jiné pobočky máme ve městech, kde pracují jiní kolegové, máme zdarma sklady od dobrých lidí, kteří mají k dispozici nějaké prostory atd. My nikomu z neziskového sektoru nekonkurujeme, neucházíme se o žádné granty. Motto naší organizace je, že když nám dá student nebo důchodce dvacet korun, tak my s těmi dvaceti korunami zachráníme lidský život. Protože tolik stojí jedna kúra antibiotik v chudé zemi. Nikdy bychom ani korunu z toho nepoužili jiným způsobem. To ví každý náš dobrovolník – a my máme přetlak dobrovolníků! Platí si letenku, pobyt na místě už skoro nic nestojí, jídlo si nakoupíme ve velkém společně, ve velkých pytlech, když přijedeme do hlavního města, místní nám uvaří. Když jedete s námi, tak se v podstatě za cenu letenky dostanete do oblastí, kde nebyl běloch. A i když tam pracujete jako zdravotník od rána do večera, obrovsky vás to nabije energií. To vám žádná cestovní kancelář nedá. Navíc by vás přivezli maximálně do nějakého hlavního města, a ne do odlehlých oblastí, a ještě za neporovnatelné peníze. Je to osobní i lidsky velká zkušenost,” popsal loni své aktivity.

Starší obraz Rastislava Maďara najdete v tomto rozhovoru z loňského časopisu Neovlivní.cz.

Zdroj náhledové foto: Archiv Neovlivni.cz