© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Do Vánoc má vláda rozhodnout, zda nechá výstavbu dalších jaderných elektráren v Dukovanech a případně i v Temelíně jen na ČEZ, nebo jak se do celé akce za stovky miliard korun zapojí stát. Kdo jsou lidé, kteří se kolem příprav točí a mají na ně vliv?
Mám tady pro vás překvapení, sdělil na říjnové schůzce k výstavbě nových jaderných bloků jejím účastníkům premiér Andrej Babiš. Tím překvapením byl bývalý šéf ČEZ Jaroslav Míl.
Manažer, který z ČEZ odešel už před 15 lety, se pak zapojil do debaty, co všechno by vlastně bylo potřeba změnit v legislativě, aby se nějaké jaderné bloky vůbec daly postavit. Nebo jestli je tuzemská přenosová soustava schopná do budoucna zvládnout zapojení dalších jaderných elektráren. Na to, že vláda by měla už v příštích týdnech rozhodnout, kdo bude investorem nových zdrojů a zda na to stát dá peníze, jde o poměrně překvapivou debatu.
Odehrávat by se asi měla mnohem dříve. Naopak nijak velkým překvapením nebyla pro členy Stálého výboru pro jadernou energetiku, kteří k ambicióznímu projektu připravují podklady, návštěva samotného Míla. Není to totiž poprvé, kdy se na těchto jednáních objevil někdo další.
V září se takto nenadále zúčastnil – zřejmě také na pozvání Babiše – schůzky ministrů a expertů z výboru třeba Ivo Kouklík, bývalý manažer ruské státní firmy Rosatom a nyní zaměstnanec finské firmy Fennovoima. Ta staví právě spolu s Rosatomem nový reaktor ve Finsku. Podle dvou tehdejších účastníků jednání ale Kouklík jen naslouchal a není ani známo, že by spolupráce s ním nějak dál pokračovala. Sám pak schůzku nechtěl nijak komentovat.
Ve stejném měsíci přivedla na jednání stálého výboru ministryně průmyslu Marta Nováková jako svého nového poradce pro přípravu nových jaderných bloků bývalého šéfa Jaderné elektrárny Temelín Františka Hezoučkého. Ten však vydržel v oficiálním angažmá jen měsíc. Ukázalo se totiž, že Hezoučký záhy po svém jmenování poradcem rozeslal lidem z výboru svoje materiály, které nepokrytě adorují reaktor od Rosatomu. Navíc z mailové adresy poradenské firmy, která pro konsorcium s Rosatomem v Česku v minulosti pracovala. Nováková s ním poté, co na tento problém upozornil Český rozhlas a Respekt, smlouvu ukončila.
Nyní tedy přivedl premiér na jednání Míla, jaká bude jeho role, ale není jasné. Sám Míl se také o schůzce bavit nechtěl.
Historka s Mílem, který po svém odchodu z ČEZ pracoval ve Slovenské elektrárně, stál v čele Svazu průmyslu a pracoval jako manažer i pro ruský těžební gigant ze Sibiře SUEK, nakonec hlavně vypovídá o tom, že tápání premiéra a dalších členů vlády kolem klíčového rozhodnutí stále pokračuje a spasit je mají názory dalších a dalších lidí.
Je tak otázka, co vlastně bude schopná vláda do Vánoc, jak opakovaně deklaroval premiér, rozhodnout.
Kdo v zákulisí tahá za kratší konec provazu? Kdo všechno se kolem obří zakázky točí? Podrobnosti přinášíme v listopadovém magazínu Neovlivní.cz. Cesta k předplatnému vede tudy: