Vládní návrh hraje do karet byznysu premiéra

Vláda chystá změnu pravidel pro určování skutečného majitele svěřenských fondů, která ve svém důsledku nahrává premiérovi Andreji Babišovi a holdingu Agrofert. Pokud začne platit, umožní premiérově firmě dál čerpat národní dotace bez ohledu na stanovisko Bruselu.

Podle připravovaného znění zákona o evidenci skutečných majitelů mají firmy ze svěřenských fondů dostat zásadní výjimku. Jde o ustanovení § 6 odst. 5, které se do návrhu zákona dostalo v mezirezortním připomínkovém řízení loni v říjnu, a to na základě připomínky ministerstva financí. Fakticky jej tam zapracovalo ministerstvo spravedlnosti.

Týká se změny pravidel pro určování skutečného majitele fundací, ústavů a právních uspořádání (svěřenských fondů) tak, že domněnky nemají být vyvratitelné, ale mají být nevyvratitelné.

Pokud bude tato verze přijata ve sněmovně, Andrej Babiš coby obmyšlený svěřenského fondu se podle organizace Transparency International stane jeho skutečným majitelem, aniž by musel jakkoli prokazovat nebo vyvracet vliv na fond.

Ve svém důsledku by to pak mohlo usnadnit Agrofertu přístup k národním dotacím, na které podle stanoviska Evropské komise nemá kvůli střetu zájmů Babiše nárok.  Premiér by tak mohl zcela legálně zakrývat, že je skutečným majitelem holdingu a mohl dál protiprávně čerpat miliardy z dotací a případně z veřejných zakázek.

“Převedeno do praxe, Andrej Babiš by byl jedním ze skutečných majitelů svých svěřenských fondů, ale nikoliv společností do něho vložených (např. Agrofert, a.s.). Přitom jsou premiérovy svěřenské fondy pouze schránkou, do které své firmy Andrej Babiš „zaparkoval“, a veškeré podnikatelské aktivity provádí právě jednotlivé korporace ve fondech,” stojí ve stanovisku TI.

A jak poznamenává analytik Transparency Milen Eibl: „Nejenom, že toto ustanovení nedává faktický smysl a s největší pravděpodobností jde i proti smyslu evropské směrnice a záměru zákonodárců, ale především míří aktuálně na tak úzký okruh firem, že to vypadá pouze jako záměrná snaha zvrátit potvrzený střet zájmů Andreje Babiše. Jednoduše opravdový ´lex Babiš´ a ve prospěch premiéra.“

Otázka střetu zájmů začala byznys Andreje Babiše ohrožovat poté, co Evropská komise už dvakrát konstatovala, že se český premiér vzdal svého vlivu na holding Agrofert jen na oko a porušuje tak zákon. Kvůli předsedovi vlády tak bude muset Česká republika vracet některé dotace, o další pak přijde. Andrej Babiš střet zájmů odmítá a mluví o kampani ze stran Evropské unie.

Text vznikl za podpory Nadačního fondu rodiny Orlických