Další audit k Babišovi je hotov. Potvrzuje střet zájmů

Druhý z konečné verze auditů, které Evropská komise zpracovala kvůli podezření ze střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše, už je hotový. Tentokrát jde o zemědělské dotace. A i tentokrát audit podle zjištění Neovlivní.cz konstatuje, že Andrej Babiš je ve střetu zájmů a holding Agrofert kvůli tomu nemá nárok na zemědělské dotace z unijních fondů.

Střet zájmů českého premiéra konstatovali nejprve právníci komise, a to už před více než rokem. Brusel si pak objednal detailní audity Agrofertu, Babiše a dotací ze zemědělských a regionálních fondů. Oba dva už loni střet zájmů potvrdily. Následovaly připomínky ze strany České republiky a nyní Brusel připravil finální verzi obou auditů.

Souvislosti
» Detaily z Babišova auditu: Stoprocentní korekce
» První znění auditu: Brusel Babiše neočistil
» Databáze lží: Babišovi ministři a utajené audity
» Babišův audit má na stole Bradáčová
» Zlom. Syn Andreje Babiše promluvil

Už v listopadu loňského roku poslal do Prahy audit z DG Regio, tedy regionálních fondů. A nyní je podle informací Neovlivní.cz hotový i audit zemědělských dotací, který připravili pracovníci DG Agri.

“I tato finální zpráva konstatuje, že se český  premiér zbavil Agrofertu jen na oko a nadále jej ovládá. Audit proto potvrdil, že je Andrej Babiš ve střetu zájmů. Agrofert tedy nemá nárok na zemědělské dotace z unijních fondů,” popsal závěry auditu vysoce důvěryhodný zdroj, jehož předchozí informace k unijním dokumentům se ukázaly jako přesné.

Do Prahy Brusel posílá šest kopií zprávy, která je kryta vodotiskem. Dokumenty jsou zatím v anglické verzi. Oficiální český překlad se připravuje.

Andrej Babiš dlouhodobě stanovisko Evropské komise striktně odmítá. Trvá na tom, že v žádném střetu zájmů není a holding Agrofert tedy má na dotace nárok. Ostatně některé z českých úřadů navzdory názoru Bruselu dál premiérovu koncernu peníze posílají.

“Stanovisko (k auditu pozn. NEO) zásadně odmítám a budu bojovat za jeho změnu na základě dalších informací od národních orgánů. Žádné dotace rozhodně nebude muset Česká republika vracet. Není k tomu důvod, protože neporušuji ani české a ani evropské právní předpisy týkající se střetu zájmů,” reagoval na svém Twitteru k postoji Bruselu už loni premiér.

Závěry auditů už Česká republika změnit nemůže, nyní se hraje jen o to, na kolik nás střet zájmů ministerského předsedy přijde. Tedy kolik peněz se bude muset vracet Bruselu a kolik zaplatíme z národního rozpočtu, protože je Evropská unie neproplatí. Otázku, zda je pak bude Česká republika po firmě Andreje Babiše vymáhat, zatím nikdo z jeho podřízených ministrů nezodpověděl.

Audit sice zatím neohrožuje politickou kariéru premiéra, může jej ale poškodit byznysově. Pro jeho holding mohou mít bruselské zprávy fatální následky. Zejména ve chvíli, kdy se začnou banky obávat o své miliardové úvěry pro Agrofert. Analýzu jsme přinesli zde.