Makléř obvinil z údajné korupce Klausova kancléře i bývalého ministra

Bývalý manažer zkrachovalého brokera Key Investment, v němž městské části Prahy vedené ODS  před lety utopily stovky milionů, obvinil z údajné korupce bývalého Klausova kancléře Jiřího Weigla a také někdejšího ministra Tomáše Chalupu. Daniel Brzkovský tvrdí, že k oběma směřovaly úplatky v souvislosti s fungováním brokera. Weigl i Chalupa obvinění striktně popřeli. Tvrzeními Brzkovského se bude zabývat policie, kde chce manažer makléřské firmy vypovídat.

Daniel Brzkovský byl nepravomocně odsouzený k pětiletému vězení za to, že podle soudu nese zodpovědnost za krach Key Investments a utopené miliardy jeho klientů. Brzkovského advokáti nyní sepsali proti rozsudku odvolání a někdejší manažer brokera k němu připojil své vyjádření, v němž obvinil právě Weigla a Chalupu z korupce.

Někdejší kancléř exprezidenta Václava Klause podle tvrzení Brzkovského dostal peníze v souvislosti s jedním z klientů brokera, tehdy státní Sokolovské uhelné. “Úložka Sokolovské uhelné u Key Investments byla formou úplatku pro tehdejšího člena dozorčí rady Sokolovské uhelné a skrytého akcionáře Key Investments Jiřího Weigla, aby tak byl zavázán managementu Sokolovské uhelné při realizaci privatizace firmy do rukou managementu,” stojí v podání Brzkovského, které má redakce Neovlivní.cz k dispozici.

Případ Key Investments stručně

• Key Investments, dříve SI Asset
Management, vznikla v roce 1999.
• Nabízela s výhodným úrokem
zhodnocení svěřených peněz.
• Pomohla zbohatnout expremiérovi
Stanislavu Grossovi, když mu půjčila
na nákup akcií
• Klientem byl někdejší ministr za ODS Martin Kocourek či Klausův think tank CEP.
• Peníze KI svěřily také radnice, firma je ovšem bez jejich vědomí investovala
do bezcenných dluhopisů.
• Na rozdíl od VIP klientů radnice
o veřejné peníze přišly.
• Celková škoda je 900 milionů korun.
• Před soudem stojí pouze ředitel KI Daniel Brzkovský a jeho dvě spolupracovnice. Všichni byli nepravomocně odsouzení k pobytu ve vězení.
• Majitelé firmy zkrachovalého
brokera jsou dodnes veřejnosti neznámí.

Jiří Weigl jakoukoli korupci v souvislosti s Key Investments popřel. “Jsou to nehorázné lži, nikdy jsem v oné firmě žádný podíl žádnou formou nevlastnil a s privatizací Sokolovské uhelné jsem neměl nic společného. Žádný úplatek jsem od nikoho nedostal. Není to  poprvé, kdy jsem předmětem lživé provokace,” reagoval Weigl, který v minulosti řídil mateřskou společnost brokera v Londýně.

O exministrovi Tomáši Chalupovi pak manažer Brzkovský tvrdí, že k němu putovaly peníze v souvislosti s rozhodnutím Prahy 6 svěřit Key Investments veřejné peníze ke zhodnocení. Chalupa byl tehdy starostou Prahy 6 a městská část ve finále díky spolupráci s tímto makléřem přišla o stovky milionů.

“Byly vyplaceny nejméně ve dvou případech v částkách 400 a 700 tisíc korun úplatky v hotovosti do rukou prof. Fárka, který se dále dělil s tehdejším starostou MČ Prahy 6 Mgr, Chalupou. Říkali tomu příspěvek na volební kampaň,” napsal Brzkovský v podání pro soud a policii.

Bývalý ministr životního prostředí a někdejší místopředseda ODS Chalupa na to reagoval slovy: “Je to absolutní nesmysl.”

To, jestli mluví Daniel Brzkovský pravdu, bude nyní zkoumat policie. Proč ale manažer zkrachovalého brokera přišel se svým obviněním až dnes, roky poté, co klienti Key Investments přišli o bezmála miliardu? A poté, co byl sám Brzkovský nepravomocně odsouzen?

Daniel Brzkovský chce podle své verze dokázat, že byl ve firmě jen v pozici “podepisovače” a fakticky o penězích klientů rozhodovali jiní. Výslovně ve svém podání pro soudy, žalobce a policii označil Vladimíra Kroužeckého, jehož coby skutečného majitele Key Investments v minulosti zmiňovala i média. Brzkovský tvrdí, že právě Kroužecký stál za údajnými úplatky pro politiky.

“Nemám ambice dělat potíže pánům Weiglovi a Chalupovi. Jsou mi jedno. Ale chci zasadit celý ten příběh do nějakého kontextu a chci, aby se na mou osobu a moji roli pohlíželo právě v tomto kontextu. Řeším svůj problém, ne pomstu,” uvedl na dotaz Neovlivní.cz.

Redakce už v milosti popsala, že bez politického krytí by broker nikdy nevyrostl. Příběh Key Investments totiž stál do značné míry na principu důvěry, kterou v lidech vyvolali VIP klienti společnosti. Zatímco těmto klientům – mezi nimiž byli například think-thank Václava Klause, někdejší premiér Stanislav Gross či, Občanská demokratická strana či bývalý ministr za tuto partaj Martin Kocourek – se spolupráce bohatě vyplatila, radnice městských částí a obcí zpravidla přišly zkrátka. VIP klienti dostali své peníze zpět a zhodnocené. Veřejné peníze z radnic skončily neznámo kde.