Miliardová spalovna v Brně: Tamní ODS posílá projekt k ledu

Zakázku na spalovnu, o které se mluvilo v souvislosti s fotografií Vaňkové s bílým práškem, brněnská ODS zastavila. Otevře tak dveře Křetínskému.

Už v úterý bude brněnské zastupitelstvo projednávat projekt dalšího kotle spalovny, kterou měla vybudovat městská společnost SAKO. Jenže, jak už jsme v létě v souvislosti s fotkou primátorky Markéty Vaňkové s bílým práškem upozornili, bude to jen formalita: právě politička a její pravá ruka Robert Kerndl už miliardovou zakázku stopli.


Ilustrace: Shutterstock

“Jde o zakázku na zařízení na spalování odpadu, celkem s daní asi za čtyři miliardy. A Vaňková přišla s tím, že se zruší,” citovali jsme tehdy zdroj detailně obeznámený s brněnskými reáliemi.

Původně o tom přitom občanští demokraté nechtěli veřejně mluvit. O pár týdnů později ale v regionálních médiích připustili, že jsou proti zakázce. Navzdory tomu, že projekt rozšíření spalovny byl původně jejich vlajkovou lodí a mají na něj přiklepnutou tří miliardovou dotaci od ministerstva životního prostředí. Oficiálně svou otočku zdůvodňují tak, že nový kotel může mít negativní dopad na život obyvatel Brna.

“Nevidím důvod, proč bychom potřebovali kotle s kapacitou tři sta šedesát tisíc tun, jen abychom sváželi odpad z celé republiky. Pokud zakázku zrušíme, nestane se nic hrozného, naopak zaktualizujeme dlouhodobou energetickou koncepci,“ uvedl náměstek Kerndl pro regionální Deník.


ČTĚTE TAKÉ: Průšvih jako Brno. Kauza, která může smést Fialovu vládu


Právě náměstek Vaňkové, který má na starosti energetiku města, sehrál v zákulisí podle informací Neovlivní.cz klíčovou roli. Stejně jako ve většině byznysových rozhodnutí primátorky. Obrat v postoji vládců Brna přitom nemá podle oficiálních argumentů příliš logiku. Dokonce i opoziční Zelení totiž označují dopady na život Brňanů za pseudoargument.

“Za celou svou zastupitelskou kariéru jsem se ještě nesetkala s tím, aby se na něco tak intenzivně tlačilo a dělaly se kolem toho takové tajnosti. Zrušení tendru na výstavbu třetího kotle ve spalovně odpadu Sako Brno není ani v souladu s péčí řádného hospodáře, protože nevyužít skoro tři miliardy získané z modernizačního fondu je nezodpovědné. Ve finále mohou Brňané platit za teplo víc,“ reagovala zastupitelka za koalici Zelených a Žít Brno Jana Drápalová, která v minulosti seděla i ve vedení městské firmy SAKO.

Rada už je ale zjevně rozhodnutá, během září odhlasovala, že se projekt zastaví. Pro bylo devět radních z jedenácti.

Stopka pro rozšíření spalovny městské firmy současně otevírá dveře odpadovému byznysu miliardáře Daniela Křetínského. Jeho společnosti dávaly podle brněnských insiderů opakovaně najevo, že by se na likvidaci odpadu v Brně rády podílely. Bez toho, že bude městské SAKO alespoň zčásti ze hry, by na to ale nikdy nebyl prostor.

Pochybnosti o rozhodnutí brněnských radních a Vaňkové s Kerndlem budí i fakt, že nechali projekt postoupit až do fáze, kdy už byl vybraný dodavatel stavby nového kotle. Proč v případě pochyb nezastavili zakázku hned, to nikdo z radních Brna nevysvětlil.

Důvody by na to měli. Jak už jsme upozornili, na společnost SAKO má spadeno policie. Zatím byl v té souvislosti obviněn jen Milan Konečný z firmy Via Consult, která pro SAKO a další společnosti administrovala zakázky.

“Kriminalisté mi ale výslovně řekli, že je jim jde o zakázky SAKO Brno. Policie pracuje s podezřením, že řada z nich byla cinknutá,” uvedl pro časopis Neovlivní.cz už loni jeden z vyslýchaných brněnských podnikatelů.

Případ dozoruje Úřad evropského žalobce, konkrétně Radek Mezlík. Tedy žalobce, který původně ještě coby člen týmu olomouckého vrchního státního zastupitelství v Brně rozjížděl i kriminální kauzu Stoka. Na detailní informace je ale skoupý.

“Jako evropský pověřený žalobce se kauzou zabývám, ale dále věc nemohu komentovat,” citovali jsme loni jeho reakci na dotazy ohledně nové kauzy spojené s Milanem Konečným.

Každopádně už tehdy jsme popsali, že v řadě firem – včetně SAKO – vypukla po zatčení administrátora Konečného panika. Ukázalo se totiž, že policie disponuje hodinami odposlechů, které znejistěly řadu místních firem. I politiků.

A primátorka Vaňková se opakovaně nechala slyšet, že v případě pochybností má město zakázky skrečovat. Proč to neudělali hned, když policejní kauza spojená se SAKO je z loňského roku, to je zatím nejasné.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email